Xfce4-power-manager - en to da translation catalogue (199 entries)

en: 
    Xfce Power Manager %s
    
    Part of the Xfce Goodies Project
    http://goodies.xfce.org
    
    Licensed under the GNU GPL.
da: 
    Strømstyring til Xfce %s
    
    En del af Xfce Goodies-projektet
    http://goodies.xfce.org
    
    Licenseret under GNU GPL.

en: %i hour | %i hours
da[0]: %i time
da[1]: %i timer

en: %i minute | %i minutes
da[0]: %i minut
da[1]: %i minutter

en: %s (%i%%)
    %s until fully charged
da: %s (%i%%)
    %s indtil fuldt opladet

en: %s (%i%%)
    Estimated time left is %s
da: %s (%i%%)
    Forventet tid tilbage er %s

en: %s is currently inhibiting power management
da: %s hæmmer i øjeblikket strømstyringen

en: <b>%s %s</b>
    Charging (%0.0f%%)
da: <b>%s %s</b>
    Oplader (%0.0f%%)

en: <b>%s %s</b>
    Charging (%0.0f%%, %s)
da: <b>%s %s</b>
    Oplader (%0.0f%%, %s)

en: <b>%s %s</b>
    Current charge: %0.0f%%
da: <b>%s %s</b>
    Nuværende opladning: %0.0f%%

en: <b>%s %s</b>
    Discharging (%0.0f%%)
da: <b>%s %s</b>
    Aflader (%0.0f%%)

en: <b>%s %s</b>
    Discharging (%0.0f%%, %s)
da: <b>%s %s</b>
    Aflader (%0.0f%%, %s)

en: <b>%s %s</b>
    Fully charged (%0.0f%%)
da: <b>%s %s</b>
    Fuldt opladet (%0.0f%%)

en: <b>%s %s</b>
    Fully charged (%0.0f%%, %s runtime)
da: <b>%s %s</b>
    Fuldt opladet (%0.0f%%, %s kørselstid)

en: <b>%s %s</b>
    Unknown state
da: <b>%s %s</b>
    Ukendt tilstand

en: <b>%s %s</b>
    Waiting to charge (%0.0f%%)
da: <b>%s %s</b>
    Venter på at oplade (%0.0f%%)

en: <b>%s %s</b>
    Waiting to discharge (%0.0f%%)
da: <b>%s %s</b>
    Venter på at aflade (%0.0f%%)

en: <b>%s %s</b>
    is empty
da: <b>%s %s</b>
    er tomt

en: <b>Appearance</b>
da: <b>Udseende</b>

en: <b>Brightness reduction</b>
da: <b>Dæmpning af lysstyrke</b>

en: <b>Buttons</b>
da: <b>Knapper</b>

en: <b>Critical power</b>
da: <b>Kritisk strøm</b>

en: <b>Display brightness</b>
da: <b>Lysstyrke for skærm</b>

en: <b>Display power management</b>
da: <b>Vis strømstyring</b>

en: <b>Laptop Lid</b>
da: <b>Låget på bærbar</b>

en: <b>Security</b>
da: <b>Sikkerhed</b>

en: <b>System power saving</b>
da: <b>Strømbesparelse for systemet</b>

en: An application is currently disabling the automatic sleep. Doing this action now may damage the working state of this application.
    Are you sure you want to hibernate the system?
da: Et program har for øjeblikket deaktiveret den automatiske hvile. Udførelse af denne handling nu kan ødelægge tilstanden af programmet. 
    Er du sikker på, at du vil bringe systemet i dvale?

en: Another power manager is already running
da: En anden strømstyring kører allerede

en: Ask
da: Spørg

en: Authorized to hibernate
da: Godkendt til dvale

en: Authorized to shutdown
da: Godkendt til at lukke ned

en: Authorized to suspend
da: Godkendt til hvile

en: Automatically lock the session:
da: Lås automatisk sessionen:

en: Battery
da: Batteri

en: Blank after
da: Blank efter

en: Brightness step count:
da: Lysstyrketrin:

en: Brightness: %.0f percent
da: Lysstyrke: %.0f procent

en: Built with GTK+ %d.%d.%d, linked with GTK+ %d.%d.%d.
da: Kompileret med GTK+ %d.%d.%d, lænket med GTK+ %d.%d.%d.

en: Can hibernate
da: Kan sættes i dvale

en: Can suspend
da: Kan sættes i hvile

en: Cause xfce4-power-manager-settings to quit
da: Få xfce4-power-manager-settings til at afslutte

en: Check your power manager installation
da: Tjek din installation af strømstyring

en: Critical battery power level:
da: Kritisk niveau for batteristrøm:

en: Current charge
da: Nuværende opladning

en: Daemonize
da: Dæmoniser

en: Delay locking after screensaver for
da: Forsink låsningen efter pauseskærmen har været i brug i

en: Device
da: Enhed

en: Devices
da: Enheder

en: Display
da: Skærm

en: Display a specific device by UpDevice object path
da: Vis en specifik enhed efter UpDevice-objektsti

en: Display battery levels for attached devices
da: Vis batteriniveauerne for tilkoblede enheder

en: Display the battery levels of your devices and control the brightness of your display
da: Vis batteriniveauerne for dine enheder og styr lysstyrken på din skærm

en: Display version information
da: Vis versionsinformation

en: Do nothing
da: Gør ingenting

en: Dump all information
da: Udskriv alle informationer

en: Enable debugging
da: Aktivér fejlsøgning

en: Energy empty
da: Fuldt afladet

en: Exponential
da: Eksponentiel

en: Failed to connect to power manager
da: Kunne ikke forbinde til strømstyringen

en: Failed to load power manager configuration, using defaults
da: Kunne ikke indlæse indstillinger for strømstyring, bruger standardværdier

en: Failed to parse arguments: %s
da: Kunne ikke fortolke argumenter: %s

en: False
da: Falsk

en: Fully charged
da: Fuldt opladet

en: Fully charged (design)
da: Fuldt opladet (design)

en: General
da: Generelt

en: Handle display brightness _keys
da: Håndter _taster til skærmens lysstyrke

en: Has LID
da: Har låg

en: Has battery
da: Har batteri

en: Has battery button
da: Har batteriknap

en: Has brightness panel
da: Har lysstyrkepanel

en: Has hibernate button
da: Har dvaleknap

en: Has power button
da: Har tænd-/slukknap

en: Has sleep button
da: Har hvileknap

en: Hibernate
da: Dvale

en: Hibernate and suspend operations not permitted
da: Dvale- og hvilehandlinger er ikke tilladte

en: Hibernate and suspend operations not supported
da: Dvale- og hvilehandlinger understøttes ikke

en: Hibernate operation not permitted
da: Dvalehandling er ikke tilladt

en: Hibernate operation not supported
da: Dvalehandling understøttes ikke

en: Hibernate the system
da: Sæt systemet i dvale

en: In addition, Xfce power manager provides a set of freedesktop-compliant DBus interfaces to inform other applications about current power level so that they can adjust their power consumption, and it provides the inhibit interface which allows applications to prevent automatic sleep actions via the power manager; as an example, the operating system’s package manager should make use of this interface while it is performing update operations.
da: I tillæg tilbyder Xfce Strømstyringen et sæt af freedesktop-kompatible DBus-grænseflader, der informerer andre programmer om det nuværende strømniveau, så de kan tilpasse deres strømforbrug, samtidig som det tilbyder inhibit-grænsefladen, der gør det muligt for programmer, at forhindre automatiske hvilehandlinger via strømstyring; som eksempel bør styresystemets pakkehåndtering gøre brug denne grænseflade, mens den udfører opdateringshandlinger.

en: Invalid arguments
da: Ugyldige argumenter

en: Invalid cookie
da: Ugyldig cookie

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Keyboard Brightness: %.0f percent
da: Lysstyrke for tastatur: %.0f procent

en: Lead acid
da: Bly-syre

en: Let the power manager handle display power management (DPMS) instead of X11.
da: Lader strømstyringen håndtere skærmens strømstyring (DPMS) i stedet for X11.

en: Line power
da: Vekselstrøm

en: Lithium ion
da: Lithium-ion

en: Lithium iron phosphate
da: Lithium-ion-fosfat

en: Lithium polymer
da: Lithium-polymer

en: Lock screen
da: Lås skærm

en: Lock screen when system is going to sleep
da: Lås skærmen når systemet sættes i hvile

en: Monitor
da: Skærm

en: Mouse
da: Mus

en: Never
da: Aldrig

en: Nickel cadmium
da: Nikkel-cadmium

en: Nickel metal hydride
da: Nikkel-metalhydrid

en: None
da: Ingen

en: None of the screen lock tools ran successfully, the screen will not be locked.
da: Ingen af værktøjer til at låse skærmen kunne køres - skærmen vil ikke blive låst.

en: None of the screen lock tools ran successfully, the screen will not be locked.
    Do you still want to continue to suspend the system?
da: Ingen af værktøjer til at låse skærmen kunne køres - skærmen vil ikke blive låst.
    Vil du fortsat sætte systemet i hvile?

en: Not plugged in
da: Ikke tilsluttet

en: Nothing
da: Ingenting

en: Number of brightness steps available using keys
da: Antallet af trin i lysstyrken ved brug af taster

en: On battery
da: På batteri

en: On critical battery power:
da: Ved kritisk batteristrøm:

en: On inactivity reduce to
da: Når inaktiv, så reducér til

en: One hour
da: En time

en: One minute
da: Et minut

en: Percentage
da: Procent

en: Percentage and remaining time
da: Procent og tilbageværende tid

en: Permission denied
da: Tilladelse nægtet

en: Phone
da: Telefon

en: Plugged in
da: Tilsluttet

en: Power Manager
da: Strømstyring

en: Power Manager Plugin
da: Strømstyring-plugin

en: Power Manager Plugin Settings
da: Indstillinger for strømstyring-plugin

en: Power management for the Xfce desktop
da: Strømstyring til Xfce-skrivebordsmiljøet

en: PowerSupply
da: Strømforsyning

en: Presentation _mode
da: Præsentations_tilstand

en: Put to sleep after
da: Sæt i hvile efter

en: Quit any running xfce power manager
da: Afslut enhver kørende Xfce Strømstyring

en: Reduce after
da: Reducér efter

en: Remaining time
da: Tilbageværende tid

en: Restart the running instance of Xfce power manager
da: Genstart den kørende instans af Xfce Strømstyring

en: SOCKET ID
da: SOKKEL-ID

en: Security
da: Sikkerhed

en: Serial
da: Serienummer

en: Settings for the Xfce Power Manager
da: Indstillinger for Xfce Strømstyringen

en: Settings manager socket
da: Sokkel til indstillingshåndtering

en: Show 'Presentation mode' indicator:
da: Vis 'Præsentationstilstand'-indikator:

en: Show label:
da: Vis etiket:

en: Show the configuration dialog
da: Vis indstillingsvindue

en: Shutdown
da: Luk ned

en: Shutdown the system
da: Luk systemet ned

en: Status notifications
da: Statusunderretninger

en: Suspend
da: Hvile

en: Suspend not supported
da: Dvale understøttes ikke

en: Suspend operation not permitted
da: Hvilehandling er ikke tilladt

en: Suspend operation not supported
da: Hvilehandling understøttes ikke

en: Suspend the system
da: Sæt systemet i hvile

en: Switch off after
da: Sluk efter

en: Switch off display
da: Sluk skærm

en: System is running on %s power
da: System kører på strøm fra %s

en: System is running on low power
da: System kører med lavt strømniveau

en: System is running on low power. Save your work to avoid losing data
da: Systemet kører på lavt strømniveau. Gem dine data for at undgå tab af data

en: System sleep mode:
da: Hviletilstand for systemet:

en: System tray icon
da: Ikon i systembakke

en: Technology
da: Teknologi

en: This development release fixes bugs with suspend and hibernate. It also improves the panel-plugin, incorporating the functionality of the (now dropped) brightness panel-plugin. A new popup notification was added to account for keyboard brightness changes and the Power Manager now also controls the X11 blank times.
da: Denne udgivelse retter problemer med hvile og dvale. Den forbedrer også panelpluginet ved at indbygge (det ikke længere vedligeholdte) lysstyrke-plugin. En ny pop op-underretning er tilføjet til at redegøre for ændringer i lysstyrke på oplyste tastaturer, og strømstyring styrer nu også, hvornår X11 laver blank skærm.

en: This development release introduces a lot of new features, among them suspending/hibernation without systemd and UPower>=0.99. It allows for individual control of systemd-inhibition, a new panel plugin to monitor battery and device charge levels replaces the trayicon. The settings dialog has been completely restructured for better oversight and many open bugs have been fixed and translations have been updated.
da: Denne udgivelse introducerer en række nye funktioner, deriblandt hvile/dvale uden systemd og UPower>=0.99. Dette giver mulighed for individuel kontrol over systemd-inhibition, et nyt panelplugin til at overvåge batteriet og enhedernes ladeniveau erstatter bakkeikonet. Dialogen for Indstillinger er blevet omstruktureret totalt for bedre overblik, mange fejl er blevet rettet og oversættelser er blevet opdateret.

en: This development release mostly fixes bugs and introduces better support for icon-themes by reducing the device icons and using standard names for them. It also features updated translations. The panel plugin has been renamed to Power Manager Plugin.
da: Denne udviklingsudgivelse retter hovedsageligt fejl, og introducerer bedre understøttelse af ikontemaer gennem reduktion af enhedsikoner og brug af standardiserede navne for disse. Den indeholder også opdaterede oversættelser. Panelpluginet er blevet omdøbt til Strømstyring-plugin.

en: This is %s version %s, running on Xfce %s.
da: Dette er %s version %s, som kører på Xfce %s.

en: This stable release fixes compilation problems, a memory leak and a few other minor bugs. Furthermore it provides updated translations.
da: Denne stabile udgivelse retter kompileringsproblemer, et hukommelseslæk og nogle få andre, mindre fejl. I tillæg indgår der opdaterede oversættelser.

en: True
da: Sand

en: Type '%s --help' for usage.
da: Skriv "%s --help" for anvendelse.

en: Unable to get connection to the message bus session
da: Kunne ikke forbinde til meddelelsesbussessionen

en: Unable to open the following url: %s
da: Kan ikke åbne den følgende url: %s

en: Uninterruptible Power Supply
da: Uafbrudt strømforsyning

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown time
da: Ukendt tid

en: UpDevice object path
da: UpDevice-objektsti

en: Vendor
da: Producent

en: Version information
da: Versionsinformation

en: Voltage
da: Spænding

en: When all the power sources of the computer reach this charge level
da: Når alle strømkilder på denne computer når til dette ladeniveau

en: When battery button is pressed:
da: Ved tryk på batteriknappen:

en: When hibernate button is pressed:
da: Ved tryk på dvaleknap:

en: When inactive for
da: Når inaktiv i

en: When laptop lid is closed:
da: Når låget på bærbar lukkes:

en: When power button is pressed:
da: Ved tryk på tænd-/slukknap:

en: When sleep button is pressed:
da: Ved tryk på hvileknap:

en: When the screensaver is activated
da: Når pauseskærmen aktiveres

en: When the screensaver is deactivated
da: Når pauseskærmen deaktiveres

en: With network manager support
da: Med understøttelse af netværkshåndtering

en: With policykit support
da: Med understøttelse af policykit

en: Without network manager support
da: Uden understøttelse af netværkshåndtering

en: Without policykit support
da: Uden understøttelse af policykit

en: Xfce Power Manager
da: Xfce Strømstyring

en: Xfce power manager also provides a plugin for the Xfce and LXDE panels to control LCD brightness levels and to monitor battery and device charge levels.
da: Xfce Strømstyringen tilbyder også et plugin til Xfce- og LXDE-panelerne, til at styre niveauet for LCD-lysstyrken, samt overvåger batteri og enhedernes ladeniveauer.

en: Xfce power manager is already running
da: Xfce Strømstyring kører allerede

en: Xfce power manager is not running
da: Xfce Strømstyring kører ikke

en: Xfce power manager manages the power sources on the computer and the devices that can be controlled to reduce their power consumption (such as LCD brightness level, monitor sleep, CPU frequency scaling).
da: Xfce Strømstyring håndterer strømkilderne på computeren og de enheder, der kan justeres til at spare på strømmen (såsom lysstyrken på LCD-skærmen, hvile og skalering af CPU-frekvens).

en: Xfce4 Power Manager is not running, do you want to launch it now?
da: Xfce4 Strømstyring kører ikke, vil du starte den nu?

en: Your %s charge level is low
    Estimated time left %s
da: Dit %s ladeniveau er lavt
    Forventet tid tilbage %s

en: Your %s is charging
da: Dit %s oplader

en: Your %s is discharging
da: Dit %s aflader

en: Your %s is empty
da: Dit %s er tomt

en: Your %s is fully charged
da: Dit %s er fuldt opladet

en: _Cancel
da: _Annuller

en: _Close
da: _Luk

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Settings...
da: _Indstillinger ...

en: hour | hours
da[0]: time
da[1]: timer

en: hours
da: timer

en: minute | minutes
da[0]: minut
da[1]: minutter

en: minutes
da: minutter

en: one minute
da: et minut

en: seconds
da: sekunder

en: settings;preferences;buttons;sleep;hibernate;battery;suspend;shutdown;brightness;laptop lid;lock screen;plugged in;saving;critical;
da: indstillinger;præferencer;knapper;søvn;hvile;dvale;batteri;suspender;luk ned;sluk;lysstyrke;låget på bærbar;låseskærm;tilsluttet;besparelse;kritisk;
