gucharmap - en to fi translation catalogue (291 entries)

en: <Low Surrogate>
fi: <Laajennuskoodin kakkososa>

en: <Non Private Use High Surrogate>
fi: <Laajennuskoodin ykkösosia yhteiskäyttöön>

en: <Plane 15 Private Use>
fi: <Taso 15 erilliskäyttö>

en: <Plane 16 Private Use>
fi: <Taso 16 erilliskäyttö>

en: <Private Use High Surrogate>
fi: <Laajennuskoodin ykkösosia erilliskäyttöön>

en: <Private Use>
fi: <Erilliskäyttö>

en: <not assigned>
fi: <ei määrätty>

en: Aegean Numbers
fi: Aigealaisia numeroita

en: Alchemical Symbols
fi: Alkemian symboleja

en: Alias names:
fi: Aliasnimet:

en: All
fi: Kaikki

en: Alphabetic Presentation Forms
fi: Kirjainten tulostusmuotoja

en: Ancient Greek Musical Notation
fi: Antiikin kreikan musiikkisymboleja

en: Ancient Greek Numbers
fi: Antiikkisia kreikkalaisia numeroita

en: Ancient Symbols
fi: Antiikkiset merkit

en: Annotations and Cross References
fi: Merkinnät ja ristiviitteet

en: Approximate equivalents:
fi: Samankaltaiset merkit:

en: Arabic
fi: Arabialaisia merkkejä

en: Arabic Extended-A
fi: Arabialaisen merkistön laajennusosa A

en: Arabic Presentation Forms-A
fi: Arabialaisten merkkien esitysmuotoja A

en: Arabic Presentation Forms-B
fi: Arabialaisten merkkien esitysmuotoja B

en: Arabic Supplement
fi: Lisää arabialaisia merkkejä

en: Armenian
fi: Armenialaisia merkkejä

en: Arrows
fi: Nuolia

en: Balinese
fi: Balilainen

en: Bamum Supplement
fi: Bamum täydennysosa

en: Based on the Unicode Character Database 12.0.0
fi: Perustuu Unicode-merkkitietokannan versioon 12.0.0

en: Basic Latin
fi: Latinalainen perusosa

en: Batak
fi: Batakki

en: Block Elements
fi: Lohko-osia

en: Bopomofo Extended
fi: Bopomofon laajennusosa

en: Box Drawing
fi: Viivapiirrosmerkkejä

en: Braille Patterns
fi: Braille-merkkejä

en: Buginese
fi: Buginilainen

en: By _Script
fi: _Kirjoitusjärjestelmän mukaan

en: By _Unicode Block
fi: _Unicode-lohkon mukaan

en: Byzantine Musical Symbols
fi: Bysanttilaisia musiikkisymboleja

en: C octal escaped UTF-8:
fi: Oktaalikoodattu UTF-8:

en: CJK Compatibility
fi: CJK-yhteensopivia merkkejä

en: CJK Compatibility Forms
fi: CJK-yhteensopivia merkkien muotoja

en: CJK Compatibility Ideographs
fi: CJK-yhteensopivia ideogrammeja

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
fi: Lisää CJK-yhteensopivia ideogrammeja

en: CJK Ideograph Information
fi: CJK-ideograafinen määrittely

en: CJK Radicals Supplement
fi: Lisää CJK-radikaaleja

en: CJK Strokes
fi: CJK-piirtomerkit

en: CJK Symbols and Punctuation
fi: CJK-symboleita ja -välimerkkejä

en: CJK Unified Ideographs
fi: Yhtenäistettyjä CJK-ideogrammeja

en: CJK Unified Ideographs Extension A
fi: Yhtenäistettyjen CJK-ideogrammien laajennus A

en: CJK Unified Ideographs Extension B
fi: Yhtenäistettyjen CJK-ideogrammien laajennus B

en: CJK Unified Ideographs Extension C
fi: Yhtenäistettyjen CJK-ideogrammien laajennus C

en: CJK Unified Ideographs Extension D
fi: Yhtenäistettyjen CJK-ideogrammien laajennus D

en: Canadian Aboriginal
fi: Kanadalainen alkuasukas

en: Canonical decomposition:
fi: Kanoninen erittely:

en: Cantonese Pronunciation:
fi: Kantonilainen ääntäminen:

en: Carian
fi: Kaarialainen

en: Characte_r Table
fi: Merkki_kartta

en: Character Map
fi: Merkkikartta

en: Character Table
fi: Merkkikartta

en: Character _Details
fi: Merkin _yksityiskohdat

en: Character found.
fi: Merkki löytyi.

en: Character map font description
fi: Merkkikartan fontin kuvaus

en: Character map grouping method
fi: Merkkikartan ryhmittelytapa

en: Combining Diacritical Marks
fi: Tarkkeita

en: Combining Diacritical Marks Supplement
fi: Lisää tarkkeita

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
fi: Symbolien tarkkeita

en: Combining Half Marks
fi: Tarkkeiden puolikkaita

en: Common
fi: Yleinen

en: Common Indic Number Forms
fi: Yleiset intialaiset numeromuodot

en: Control Pictures
fi: Ohjausmerkkien symboleita

en: Coptic
fi: Koptilainen

en: Copy to the clipboard.
fi: Kopioi leikepöydälle.

en: Counting Rod Numerals
fi: Laskutikun numeroita

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
fi: Cuneiform-numeroita ja -välimerkkejä

en: Currency Symbols
fi: Valuuttamerkkejä

en: Cypriot Syllabary
fi: Cypriot-tavustoa

en: Cyrillic
fi: Kyrillisiä merkkejä

en: Cyrillic Extended-A
fi: Kyrillisen merkistön laajennusosa A

en: Cyrillic Extended-B
fi: Kyrillisen merkistön laajennusosa B

en: Cyrillic Supplement
fi: Lisää kyrillisiä merkkejä

en: Definition in English:
fi: Määrittely englanniksi:

en: Devanagari Extended
fi: Devanagari laajennusosa

en: Dingbats
fi: Kuvamerkkejä

en: Domino Tiles
fi: Domino-palikat

en: Egyptian Hieroglyphs
fi: Egyptiläisiä hieroglyfejä

en: Emoticons
fi: Hymiöt

en: Enclosed Alphanumeric Supplement
fi: Ympäröidyt aakkosnumeeriset täydennysosa

en: Enclosed Alphanumerics
fi: Ympäröityjä aakkosnumeerisia merkkejä

en: Enclosed CJK Letters and Months
fi: Ympäröityjä CJK-kirjaimia ja -kuukausimerkkejä

en: Enclosed Ideographic Supplement
fi: Ympyröidyt ideamuodot täydennysosa

en: Equivalents:
fi: Samankaltaiset:

en: Ethiopic
fi: Etiopialaisia merkkejä

en: Ethiopic Extended
fi: Etiopialainen laajennusosa

en: Ethiopic Extended-A
fi: Etiopialainen laajennusosa-A

en: Ethiopic Supplement
fi: Lisää etiopialaisia merkkejä

en: FONT
fi: FONTTI

en: Find
fi: Etsi

en: Find _Next
fi: Etsi _seuraava

en: Find _Previous
fi: Etsi _edellinen

en: Font
fi: Fontti

en: Font Family
fi: Fonttiperhe

en: Font Size
fi: Fontin koko

en: Font to start with; ex: 'Serif 27'
fi: Aloitusfontti; esim. ”Serif 27”

en: GNOME Character Map
fi: Gnomen merkkikartta

en: GNOME Character Map is a Unicode character map program, part of GNOME desktop. This program allows characters to be displayed by unicode block or script type. It includes brief descriptions of related characters and occasionally meanings of the character in question.
fi: Gnomen Merkkikartta on Unicode-merkistöjärjestelmän ohjelma, osa Gnome-työpöytää. Ohjelman avulla voit katsella merkkejä Unicode-lohkoina tai skriptityyppinä. Näet merkkien kuvaukset ja toisinaan merkkien tarkoitukset.

en: General Character Properties
fi: Yleiset merkkiominaisuudet

en: General Punctuation
fi: Yleisiä välimerkkejä

en: Geometric Shapes
fi: Geometrisia muotoja

en: Georgian
fi: Kartvelilaisia merkkejä

en: Georgian Supplement
fi: Lisää Kartvelilaisia merkkejä

en: Glagolitic
fi: Glagoliittinen

en: Gothic
fi: Goottilainen

en: Greek
fi: Kreikkalainen

en: Greek Extended
fi: Kreikkalaisen merkistön laajennusosa

en: Greek and Coptic
fi: Kreikkalaisia ja koptilaisia merkkejä

en: Gucharmap and the Unicode data files are distributed in the hope that they will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License and Unicode Copyright for more details.
fi: Gucharmapia ja Unicode-tiedostoja levitetään siinä toivossa, että ne olisivat hyödyllisiä, mutta ilman mitään takuuta; ilman edes hiljaista takuuta kaupallisesti hyväksyttävästä laadusta tai soveltuvuudesta tiettyyn tarkoitukseen.  Katso GPL-lisenssistä ja Unicoden käyttöoikeuksista lisää yksityiskohtia.

en: Gucharmap can also be used to input or enter characters (by copy and paste). The search functionality allows the use of several search methods, including by unicode name or code point of the character.
fi: Sen avulla voit syöttää tai tuottaa merkkejä leikepöydän kautta. Haku tarjoaa monia eri vaihtoehtoa, merkkejä voi etsiä Unicode-nimellä tai merkin koodimerkinnällä.

en: Gucharmap is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
fi: Gucharmap on vapaa ohjelma; sitä on sallittu levittää edelleen ja
    muuttaa GNU yleisen lisenssin (GPL-lisenssin) ehtojen mukaan sellaisina kuin Free Software Foundation on ne julkaissut; joko Lisenssin version 3, tai (valinnasi mukaan) minkä tahansa myöhemmän version mukaisesti.

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
fi: Puoli- ja täyslevyisiä esitysmuotoja

en: Hangul
fi: Hangulin

en: Hangul Compatibility Jamo
fi: Hangulin jamo-erillismerkkejä

en: Hangul Jamo
fi: Hangulin jamo-merkkejä

en: Hangul Jamo Extended-A
fi: Hangul Jamo laajennusosa A

en: Hangul Jamo Extended-B
fi: Hangul Jamo laajennusosa B

en: Hangul Syllables
fi: Hangul-tavumerkkejä

en: Hebrew
fi: Heprealaisia merkkejä

en: High Private Use Surrogates
fi: Laajennuskoodien ykkösosia erilliskäyttöön

en: High Surrogates
fi: Laajennuskoodien ykkösosia

en: IPA Extensions
fi: IPA-täydennys

en: Ideographic Description Characters
fi: Ideogrammien kuvailumerkkejä

en: Imperial Aramaic
fi: Imperiaalinen aramea

en: In Unicode since:
fi: Unicodessa lähtien:

en: Information
fi: Tietoja

en: Inherited
fi: Peritty

en: Inscriptional Pahlavi
fi: Esittävä pahlavi

en: Inscriptional Parthian
fi: Esittävä partialainen

en: Insert special characters into documents
fi: Lisää erikoismerkkejä asiakirjoihin

en: Japanese Kun Pronunciation:
fi: Japanilainen Kun-ääntäminen:

en: Japanese On Pronunciation:
fi: Japanilainen On-ääntäminen:

en: Javanese
fi: Jaavalainen

en: Kana Supplement
fi: Kana täydennysosa

en: Kangxi Radicals
fi: Kangxi-radikaaleja

en: Katakana Phonetic Extensions
fi: Katakana-äänteellinen täydennys

en: Khmer Symbols
fi: Khmer-symboleja

en: Korean Pronunciation:
fi: Korealainen ääntäminen:

en: Last selected character
fi: Viimeksi valittu merkki

en: Latin
fi: Latinalainen

en: Latin Extended Additional
fi: Latinalaisen merkistön laajennusosa

en: Latin Extended-A
fi: Latinalaisen merkistön laajennusosa A

en: Latin Extended-B
fi: Latinalaisen merkistön laajennusosa B

en: Latin Extended-C
fi: Latinalaisen merkistön laajennusosa C

en: Latin Extended-D
fi: Latinalaisen merkistön laajennusosa D

en: Latin-1 Supplement
fi: Latinalaisen merkistön täydennys

en: Lepcha
fi: Lepchalainen

en: Letter, Lowercase
fi: Kirjain, pieni

en: Letter, Modifier
fi: Kirjain, määrite

en: Letter, Other
fi: Kirjain, muut

en: Letter, Titlecase
fi: Kirjain, päällekirjoitus

en: Letter, Uppercase
fi: Kirjain, iso

en: Letterlike Symbols
fi: Kirjainsymboleita

en: Linear B Ideograms
fi: Linear B -ideogrammeja

en: Linear B Syllabary
fi: Linear B -tavustoa

en: Low Surrogates
fi: Laajennuskoodien kakkososia

en: Lycian
fi: Lyykialainen

en: Lydian
fi: Lyydialainen

en: Mahjong Tiles
fi: Mahjong-nappulat

en: Mandaic
fi: Mandealainen

en: Mandarin Pronunciation:
fi: Mandariini-ääntäminen:

en: Mark, Enclosing
fi: Merkki, ympäröivä

en: Mark, Non-Spacing
fi: Merkki, ei-erillinen

en: Mark, Spacing Combining
fi: Merkki, erillisiä tarkkeita

en: Match _whole word
fi: Täsmää _koko sanaan

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
fi: Matemaattisia aakkosnumeerisia symboleja

en: Mathematical Operators
fi: Matemaattisia operaattoreita

en: Meroitic Cursive
fi: Meroiittinen kursiivikirjoitus

en: Meroitic Hieroglyphs
fi: Meroiittiset hieroglyfit

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
fi: Sekalaisia matemaattisia symboleja A

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
fi: Sekalaisia matemaattisia symboleja B

en: Miscellaneous Symbols
fi: Sekalaisia symboleja

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
fi: Sekalaisia symboleja ja nuolia

en: Miscellaneous Technical
fi: Sekalaisia teknisiä merkkejä

en: Modifier Tone Letters
fi: Tarkkeenomaisia erillisiä merkkejä

en: Mongolian
fi: Mongolialaisia merkkejä

en: Musical Symbols
fi: Musiikkisymboleja

en: Myanmar Extended-A
fi: Myanmarin laajennusosa A

en: New Tai Lue
fi: Uusi Tai Lue

en: Next Block
fi: Seuraava lohko

en: Next Script
fi: Seuraava kirjoitusjärjestelmä

en: Not found.
fi: Ei löytynyt.

en: Notes:
fi: Huomautukset:

en: Number Forms
fi: Lukuilmaisuja

en: Number, Decimal Digit
fi: Numero, desimaalinumero

en: Number, Letter
fi: Numero, kirjain

en: Number, Other
fi: Numero, muut

en: Old Italic
fi: Vanhaa italiaa

en: Old Persian
fi: Vanha Persia

en: Old South Arabian
fi: Vanha eteläarabia

en: Old Turkic
fi: Vanhaa turkkia

en: Optical Character Recognition
fi: Optisen luennan merkkejä

en: Other, Control
fi: Muut, hallinta

en: Other, Format
fi: Muut, muoto

en: Other, Not Assigned
fi: Muut, sijoittamaton

en: Other, Private Use
fi: Muut, erilliskäyttö

en: Other, Surrogate
fi: Muut, korvikemerkki

en: Page _Setup
fi: Sivu_asetukset

en: Permission is hereby granted, free of charge, to any person obtaining a copy of the Unicode data files to deal in them without restriction, including without limitation the rights to use, copy, modify, merge, publish, distribute, and/or sell copies.
fi: Unicoden käyttöoikeudet antavat kenelle tahansa, joka hankkii käyttöönsä Unicode-datatiedostot, oikeuden käyttää niitä rajoituksitta, mukaan lukien rajoittamattomat oikeudet käyttää, kopioida, muokata, liittää, julkaista, jakaa ja myydä kopioita.

en: Phaistos Disc
fi: Phaistos-levy

en: Phoenician
fi: Foinikialaiset

en: Phonetic Extensions
fi: Äänteellinen täydennys

en: Phonetic Extensions Supplement
fi: Lisää äänteellisiä täydennyksiä

en: Playing Cards
fi: Pelikortit

en: Previous Block
fi: Edellinen lohko

en: Previous Script
fi: Edellinen kirjoitusjärjestelmä

en: Private Use Area
fi: Erilliskäytön lohko

en: Punctuation, Close
fi: Välimerkki, lopetus

en: Punctuation, Connector
fi: Välimerkki, yhdistävä

en: Punctuation, Dash
fi: Välimerkki, viiva

en: Punctuation, Final Quote
fi: Välimerkki, lainaus kiinni

en: Punctuation, Initial Quote
fi: Välimerkki, lainaus alkaa

en: Punctuation, Open
fi: Välimerkki, alku

en: Punctuation, Other
fi: Välimerkki, muut

en: Rumi Numeral Symbols
fi: Rumi-numerosymboleja

en: Runic
fi: Riimukirjaimia

en: Samaritan
fi: Samarialainen

en: Script
fi: Kirjoitusjärjestelmä

en: Search in character _details
fi: Etsi merkkien _yksityiskohdista

en: See also:
fi: Katso myös:

en: Separator, Line
fi: Erotinmerkki, viiva

en: Separator, Paragraph
fi: Erotinmerkki, kappale

en: Separator, Space
fi: Erotinmerkki, välilyönti

en: Sho_w only glyphs from this font
fi: Näytä vain _glyyfit tästä fontista

en: Small Form Variants
fi: Pienikokoisia muunnelmia

en: Snap _Columns to Power of Two
fi: Tasaa _sarakkeet kahden potenssien mukaan

en: Snap number of columns to a power of two
fi: Tasaa sarakkeet kahden potenssien mukaan

en: Sora Sompeng
fi: Sorang sompeng

en: Spacing Modifier Letters
fi: Tarkkeenomaisia erillisiä merkkejä

en: Specials
fi: Erikoismerkkejä

en: Sundanese
fi: Sundanilainen

en: Sundanese Supplement
fi: Sundan kieli, täydentävä

en: Superscripts and Subscripts
fi: Ylä- ja alaindeksejä

en: Supplemental Arrows-A
fi: Lisää nuolia A

en: Supplemental Arrows-B
fi: Lisää nuolia B

en: Supplemental Mathematical Operators
fi: Lisää matemaattisia operaattoreita

en: Supplemental Punctuation
fi: Lissä Yleisiä välimerkkejä

en: Supplementary Private Use Area-A
fi: Erilliskäytön lisäalue A

en: Supplementary Private Use Area-B
fi: Erilliskäytön lisäalue B

en: Symbol, Currency
fi: Symboli, valuutta

en: Symbol, Math
fi: Symboli, matematiikka

en: Symbol, Modifier
fi: Symboli, määrite

en: Symbol, Other
fi: Symboli, muut

en: Syriac
fi: Syyrialaisia merkkejä

en: Tags
fi: Tageja

en: Tai Xuan Jing Symbols
fi: Tai Xuan Jing -symboleja

en: Tang Pronunciation:
fi: Tang-ääntäminen:

en: Tibetan
fi: Tiibettiläisiä merkkejä

en: Ugaritic
fi: Ugaritilainen

en: Unicode Block
fi: Unicode-lohko

en: Unicode category:
fi: Unicode-luokka:

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
fi: Kanadalaisia tavumerkkejä

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
fi: Yhteinäistetyt kanadalaisten alkuasukkaiden tavumerkit laajennusosa

en: Unknown character, unable to identify.
fi: Tuntematon merkki, jota ei tunnisteta.

en: Variation Selectors
fi: Muunnelman valitsimia

en: Variation Selectors Supplement
fi: Lisää muunnelman valitsimia

en: Various Useful Representations
fi: Muut käyttökelpoiset esitysmuodot

en: Vedic Extensions
fi: Veda-täydennys

en: Vertical Forms
fi: Pystysuorat muodot

en: XML decimal entity:
fi: XML-koodin kymmenkantainen entiteetti:

en: Yi Radicals
fi: Yi-juurimerkkejä

en: Yi Syllables
fi: Yi-tavumerkkejä

en: Yijing Hexagram Symbols
fi: Yijing-heksagrammisymboleja

en: Zoom _In
fi: L_ähennä

en: Zoom _Out
fi: L_oitonna

en: [not a printable character]
fi: [ei tulostettava merkki]

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Close
fi: _Lopeta

en: _Close Window
fi: _Sulje ikkuna

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Find
fi: _Etsi

en: _Go
fi: _Siirry

en: _Help
fi: O_hje

en: _Next
fi: Seu_raava

en: _Next Character
fi: _Seuraava merkki

en: _Normal Size
fi: _Normaali koko

en: _Previous
fi: _Edellinen

en: _Previous Character
fi: _Edellinen merkki

en: _Print
fi: _Tulosta

en: _Search
fi: _Etsi

en: _Search:
fi: _Etsi:

en: _Text to copy:
fi: _Kopioitava teksti:

en: _View
fi: _Näytä

en: font;unicode;
fi: font;unicode;fontti;kirjasin;
