Xfce4-power-manager - en to fi translation catalogue (203 entries)

en: 
    Xfce Power Manager %s
    
    Part of the Xfce Goodies Project
    http://goodies.xfce.org
    
    Licensed under the GNU GPL.
fi: 
    Xfce:n virranhallinta %s
    
    Osa Xfce:n Goodies-projektia
    http://goodies.xfce.org
    
    Lisensoitu GNU GPL:n mukaisesti

en: %i hour | %i hours
fi[0]: %i tunti
fi[1]: %i tuntia

en: %i minute | %i minutes
fi[0]: %i minuutti
fi[1]: %i minuuttia

en: %s (%i%%)
    %s until fully charged
fi: %s (%i%%)
    %s ennen täyttä latausta

en: %s (%i%%)
    Estimated time left is %s
fi: %s (%i%%)
    Arvioitu jäljellä oleva aika on %s

en: %s is currently inhibiting power management
fi: %s rajoittaa tällä hetkellä virransäästöä

en: <b>%s %s</b>
    Charging (%0.0f%%)
fi: <b>%s %s</b>
    Ladataan (%0.0f%%)

en: <b>%s %s</b>
    Charging (%0.0f%%, %s)
fi: <b>%s %s</b>
    Ladataan (%0.0f%%, %s)

en: <b>%s %s</b>
    Current charge: %0.0f%%
fi: <b>%s %s</b>
    Nykyinen lataus: %0.0f%%

en: <b>%s %s</b>
    Discharging (%0.0f%%)
fi: <b>%s %s</b>
    Lataus purkautuu (%0.0f%%)

en: <b>%s %s</b>
    Discharging (%0.0f%%, %s)
fi: <b>%s %s</b>
    Lataus purkautuu (%0.0f%%, %s)

en: <b>%s %s</b>
    Fully charged (%0.0f%%)
fi: <b>%s %s</b>
    Täysin ladattu (%0.0f%%)

en: <b>%s %s</b>
    Fully charged (%0.0f%%, %s runtime)
fi: <b>%s %s</b>
    Täysin ladattu (%0.0f%%, %s ajoaika)

en: <b>%s %s</b>
    Unknown state
fi: <b>%s %s</b>
    Tuntematon tila

en: <b>%s %s</b>
    Waiting to charge (%0.0f%%)
fi: <b>%s %s</b>
    Odotetaan latautumista (%0.0f%%)

en: <b>%s %s</b>
    Waiting to discharge (%0.0f%%)
fi: <b>%s %s</b>
    Odotetaan latauksen purkautumista (%0.0f%%)

en: <b>%s %s</b>
    is empty
fi: <b>%s %s</b>
    on tyhjä

en: <b>Appearance</b>
fi: <b>Ulkoasu</b>

en: <b>Brightness reduction</b>
fi: <b>Kirkkauden vähentäminen</b>

en: <b>Buttons</b>
fi: <b>Painikkeet</b>

en: <b>Critical power</b>
fi: <b>Kriittinen akun taso</b>

en: <b>Display brightness</b>
fi: <b>Näytön kirkkaus</b>

en: <b>Display power management</b>
fi: <b>Näytön virransäästö</b>

en: <b>Laptop Lid</b>
fi: <b>Kannettavan tietokoneen kansi</b>

en: <b>Security</b>
fi: <b>Turvallisuus</b>

en: <b>System power saving</b>
fi: <b>Järjestelmän virransäästö</b>

en: An application is currently disabling the automatic sleep. Doing this action now may damage the working state of this application.
    Are you sure you want to hibernate the system?
fi: Jokin sovellus estää automaattisen virransäästötilan. Jos toteutat tämän toiminnon nyt, kyseisen sovelluksen tila voi vahingoittua.
    Haluatko varmasti siirtyä lepotilaan?

en: Another power manager is already running
fi: Toinen virranhallintasovellus on jo käynnissä

en: Ask
fi: Kysy

en: Authorized to hibernate
fi: Lepotila sallittu

en: Authorized to shutdown
fi: Sammutus sallittu

en: Authorized to suspend
fi: Keskeytystila sallittu

en: Automatically lock the session:
fi: Lukitse istunto automaattisesti:

en: Battery
fi: Akku

en: Blank after
fi: Tyhjennä

en: Brightness step count:
fi: Kirkkauden askelmäärä:

en: Brightness: %.0f percent
fi: Kirkkaus: %.0f prosentti(a)

en: Built with GTK+ %d.%d.%d, linked with GTK+ %d.%d.%d.
fi: Kääntäessä käytössä GTK+ %d.%d.%d, nyt GTK+ %d.%d.%d.

en: Can hibernate
fi: Lepotila käytettävissä

en: Can suspend
fi: Keskeytystila käytettävissä

en: Cause xfce4-power-manager-settings to quit
fi: Aiheuta xfce4-power-manager-settings -sovelluksen sulkeminen

en: Check your power manager installation
fi: Tarkista virranhallinnan asennus

en: Computer
fi: Tietokone

en: Critical battery power level:
fi: Kriittinen akun taso:

en: Current charge
fi: Nykyinen lataus

en: Delay locking after screensaver for
fi: Viivytä lukitsemista näytönsäästäjän jälkeen

en: Device
fi: Laite

en: Devices
fi: Laitteet

en: Display
fi: Näyttö

en: Display a specific device by UpDevice object path
fi: Näytä tietty laite UpDevice-polun perusteella

en: Display battery levels for attached devices
fi: Näytä liitettyjen laitteiden akun tasot

en: Display the battery levels of your devices and control the brightness of your display
fi: Näytä laitteidesi akkujen tasot ja hallitse näyttösi kirkkautta

en: Display version information
fi: Näytä versiotiedot

en: Do not daemonize
fi: Älä suorita taustalla

en: Do nothing
fi: Älä tee mitään

en: Dump all information
fi: Tulosta kaikki tiedot

en: Enable debugging
fi: Salli vianetsintä

en: Energy empty
fi: Virta loppu

en: Exponential
fi: Eksponentiaalinen

en: Failed to connect to power manager
fi: Virranhallintaan yhdistäminen epäonnistui

en: Failed to load power manager configuration, using defaults
fi: Virranhallinnan asetusten lataaminen epäonnistui, käytetään oletuksia

en: Failed to parse arguments: %s
fi: Argumentteja ei voitu erotella: %s

en: False
fi: Ei

en: Fully charged
fi: Täysin ladattu

en: Fully charged (design)
fi: Täysin ladattu (suunniteltu)

en: General
fi: Yleiset

en: Handle display brightness _keys
fi: Hallitse näytön _kirkkauspainikkeita

en: Has LID
fi: Suljettava kansi

en: Has battery
fi: Akku

en: Has battery button
fi: Akkupainike

en: Has brightness panel
fi: Kirkkaussäätö

en: Has hibernate button
fi: Keskeytystilapainike

en: Has power button
fi: Virtapainike

en: Has sleep button
fi: Virransäästötilapainike

en: Hibernate
fi: Lepotila

en: Hibernate and suspend operations not permitted
fi: Lepo- ja keskeytystoimintoihin ei ole oikeutta

en: Hibernate and suspend operations not supported
fi: Lepo- ja keskeytystoimintoja ei tueta

en: Hibernate operation not permitted
fi: Lepotilaan ei oikeutta

en: Hibernate operation not supported
fi: Lepotilaa ei tueta

en: Hibernate the system
fi: Siirry lepotilaan

en: In addition, Xfce power manager provides a set of freedesktop-compliant DBus interfaces to inform other applications about current power level so that they can adjust their power consumption, and it provides the inhibit interface which allows applications to prevent automatic sleep actions via the power manager; as an example, the operating system’s package manager should make use of this interface while it is performing update operations.
fi: Lisäksi Xfce:n virranhallinta tarjoaa joitakin freedesktop-yhteensopivia DBus-rajapintoja ilmoittaakseen muille sovelluksille virran tasosta jotta ne voivat säätää omaa virrankulustaan ja jotta automaattinen keskeytys- ja lepotilaan siirtyminen voidaan välttää; esimerkiksi järjestelmän pakettienhallinnan tulisi käyttää tätä rajapintaa suorittaessaan päivitystoimintoja.

en: Invalid arguments
fi: Valitsimet eivät kelpaa

en: Invalid cookie
fi: Eväste ei kelpaa

en: Keyboard
fi: Näppäimistö

en: Keyboard Brightness: %.0f percent
fi: Näppäimistön kirkkaus: %.0f prosentti(a)

en: Lead acid
fi: Lyijyhappo

en: Let the power manager handle display power management (DPMS) instead of X11.
fi: Anna virranhallinnan hallita näytön virransäästöä (DPMS) X11:n sijasta.

en: Line power
fi: Verkkovirta

en: Lithium ion
fi: Litium-ioni

en: Lithium iron phosphate
fi: Litium-rautafosfaatti

en: Lithium polymer
fi: Litiumpolymeeri

en: Lock screen
fi: Lukitse näyttö

en: Lock screen when system is going to sleep
fi: Lukitse näyttö kun järjestelmä on siirtymässä keskeytys- ja lepotilaan

en: Model
fi: Malli

en: Monitor
fi: Näyttö

en: Mouse
fi: Hiiri

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Nickel cadmium
fi: Nikkeli-kadmium

en: None
fi: Ei mitään

en: None of the screen lock tools ran successfully, the screen will not be locked.
fi: Yhtäkään näytönlukitsemistyökalua ei voitu suorittaa. Näyttöä ei lukita.

en: None of the screen lock tools ran successfully, the screen will not be locked.
    Do you still want to continue to suspend the system?
fi: Yhtäkään näytönlukitsemistyökalua ei voitu suorittaa. Näyttöä ei lukita.
    Haluatko jatkaa kesketystilan aktivointia?

en: Not plugged in
fi: Ei kytketty

en: Nothing
fi: Älä tee mitään

en: Number of brightness steps available using keys
fi: Painikkeilla käytettävissä olevien kirkkausaskelmien lukumäärä

en: On battery
fi: Akkuvirta

en: On critical battery power:
fi: Kun akku on kriittisellä tasolla:

en: On inactivity reduce to
fi: Kun näyttö ei ole käytössä, vähennä

en: One hour
fi: Tunti

en: One minute
fi: Minuutti

en: PDA
fi: Kämmenmikro

en: Percentage
fi: Prosenttimäärä

en: Percentage and remaining time
fi: Prosenttimäärä ja jäljellä oleva aika

en: Permission denied
fi: Lupa evätty

en: Phone
fi: Puhelin

en: Plugged in
fi: Kytketty

en: Power Manager
fi: Virranhallinta

en: Power Manager Plugin
fi: Virransäästöliitännäinen

en: Power Manager Plugin Settings
fi: Virranhallintalisäosan asetukset

en: Power management for the Xfce desktop
fi: Xfce-työpöydän virrankäytön hallinta

en: Power manager settings
fi: Virransäästöasetukset

en: PowerSupply
fi: Virtalähde

en: Presentation _mode
fi: _Esitystila

en: Put to sleep after
fi: Siirry virransäästötilaan

en: Quit any running xfce power manager
fi: Sammuta käynnissä oleva Xfce:n virranhallinta

en: Reduce after
fi: Vähennä...

en: Remaining time
fi: Jäljellä oleva aika

en: Restart the running instance of Xfce power manager
fi: Käynnistä Xfce:n virrankäytön hallinta uudelleen

en: SOCKET ID
fi: PISTOKE

en: Security
fi: Turvallisuus

en: Serial
fi: Sarjanro

en: Settings for the Xfce Power Manager
fi: Xfce:n virrankäyttöasetukset

en: Settings manager socket
fi: Asetustenhallinnan pistoke

en: Show 'Presentation mode' indicator:
fi: Näytä 'Esitystila' -ilmaisin:

en: Show label:
fi: Näytä otsikko:

en: Show the configuration dialog
fi: Näytä asetusikkuna

en: Shutdown
fi: Sammuta

en: Shutdown the system
fi: Sammuta järjestelmä

en: Status notifications
fi: Tilailmoitukset

en: Suspend
fi: Keskeytystila

en: Suspend not supported
fi: Keskeytystilaa ei tueta

en: Suspend operation not permitted
fi: Keskeytystilaan ei oikeutta

en: Suspend operation not supported
fi: Keskeytystilaa ei tueta

en: Suspend the system
fi: Siirry keskeytystilaan

en: Switch off after
fi: Kytke pois päältä

en: Switch off display
fi: Kytke näyttö pois päältä

en: System
fi: Järjestelmä

en: System is running on %s power
fi: Käytetään virtaa kohteesta "%s".

en: System is running on low power
fi: Järjestelmän virta on vähissä

en: System is running on low power. Save your work to avoid losing data
fi: Järjestelmän virta on vähissä. Varmista, että olet tallentanut tärkeät tiedot.

en: System sleep mode:
fi: Järjestelmän virransäästötila

en: System tray icon
fi: Ilmoitusalueen kuvake:

en: Tablet
fi: Tabletti

en: Technology
fi: Teknologia

en: This development release fixes bugs with suspend and hibernate. It also improves the panel-plugin, incorporating the functionality of the (now dropped) brightness panel-plugin. A new popup notification was added to account for keyboard brightness changes and the Power Manager now also controls the X11 blank times.
fi: Tämä kehitysversio korjaa bugeja lepo- ja keskeytystiloissa. Se myös parantaa paneelin lisäosaa, tuoden mukanaan (nyt poistetun) kirkkauslisäosan toiminnallisuuden. Uusi ilmoitus lisättiin vastaamaan näppäimistön kirkkauden säätöä minkä lisäksi virranhallinta hallitsee nyt myös X11 -pimennysaikoja.

en: This development release mostly fixes bugs and introduces better support for icon-themes by reducing the device icons and using standard names for them. It also features updated translations. The panel plugin has been renamed to Power Manager Plugin.
fi: Tämä kehitysversio korjaa pääsääntöisesti bugeja ja lisää paremman tuen ikoniteemoille, vähentäen laitekuvakkeiden määrää ja käyttäen niille standardinimiä. Myös käännökset on päivitetty. Paneelin lisäosa on uudelleennimetty Virranhallintalisäosaksi.

en: This is %s version %s, running on Xfce %s.
fi: Tämä on %s versio %s, suoritusympäristönä Xfce %s.

en: This stable release fixes compilation problems, a memory leak and a few other minor bugs. Furthermore it provides updated translations.
fi: Tämä vakaa julkaisu korjaa kääntämisongelmia, muistivuodon, ja muutamia muita pieniä virheitä. Lisäksi se tarjoaa päivitettyjä käännöksiä.

en: True
fi: Kyllä

en: Type
fi: Tyyppi

en: Type '%s --help' for usage.
fi: Saat ohjeita komennolla "%s --help".

en: Unable to get connection to the message bus session
fi: Viestiväyläistuntoon ei voi yhdistää

en: Unable to open the following url: %s
fi: Ei voitu avata seuraavaa osoitetta: %s

en: Uninterruptible Power Supply
fi: Keskeytymättömän virransyötön lähde (UPS)

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown time
fi: Aika ei tiedossa

en: UpDevice object path
fi: UpDevice-polku

en: Vendor
fi: Valmistaja

en: Version information
fi: Versiotiedot

en: Voltage
fi: Jännite

en: When all the power sources of the computer reach this charge level
fi: Kun kaikki koneen virtalähteet saavuttavat tämän lataustason

en: When battery button is pressed:
fi: Kun akkupainiketta painetaan:

en: When hibernate button is pressed:
fi: Kun lepotilapainiketta painetaan:

en: When inactive for
fi: Kun tietokone on ollut toimettomana

en: When laptop lid is closed:
fi: Kun kannettavan tietokoneen kansi suljetaan:

en: When power button is pressed:
fi: Kun virtapainiketta painetaan:

en: When sleep button is pressed:
fi: Kun virransäästöpainiketta painetaan:

en: When the screensaver is activated
fi: Kun näytönsäästäjä kytketään päälle

en: When the screensaver is deactivated
fi: Kun näytönsäästäjä kytketään pois päältä

en: With network manager support
fi: Network manager -tuella

en: With policykit support
fi: Policykit-tuella

en: Without network manager support
fi: Ilman Network Manager -tukea

en: Without policykit support
fi: Ilman policykit-tukea

en: Xfce Power Manager
fi: Xfce:n virranhallinta

en: Xfce power manager also provides a plugin for the Xfce and LXDE panels to control LCD brightness levels and to monitor battery and device charge levels.
fi: Xfce:n virranhallinta tarjoaa myös kaksi liitännäistä Xfce:n ja LXDE:n paneeleihin, yhden hallitsemaan näytön kirkkautta ja toisen laitteiden akkujen tilan seurantaan.

en: Xfce power manager is already running
fi: Xfce:n virranhallinta on jo käynnissä

en: Xfce power manager is not running
fi: Xfce:n virranhallinta ei ole käynnissä

en: Xfce power manager manages the power sources on the computer and the devices that can be controlled to reduce their power consumption (such as LCD brightness level, monitor sleep, CPU frequency scaling).
fi: Xfce:n virranhallinta hallitsee tietokoneen virtalähteitä ja laitteita, joiden virrankäyttöä voidaan vähentää (esimerkiksi näytön kirkkauden taso ja lepotila, prosessorin tehon säätö).

en: Xfce4 Power Manager is not running, do you want to launch it now?
fi: Xfce4-virranhallinta ei ole käynnissä. Haluatko käynnistää sen?

en: Your %s charge level is low
    Estimated time left %s
fi: Kohteen "%s" virta on vähissä.
    Käyttöaikaa arviolta %s.

en: Your %s is charging
fi: %s latautuu.

en: Your %s is discharging
fi: %s purkautuu.

en: Your %s is empty
fi: %s on tyhjä.

en: Your %s is fully charged
fi: %s on täysin latautunut.

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Power manager settings...
fi: _Virransäästön asetukset...

en: hour | hours
fi[0]: tunti
fi[1]: tuntia

en: hours
fi: tuntia

en: minute | minutes
fi[0]: minuutti
fi[1]: minuuttia

en: minutes
fi: minuuttia

en: one minute
fi: minuutti

en: seconds
fi: sekuntia
