Xfce Apps - en to fi translation catalogue (393 entries)

en: Ad_vanced
fi: _Lisäasetukset

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Allow bold te_xt
fi: Näytä _lihavoitu teksti

en: Allows the terminal to play sound to indicate some events.
fi: Sallii päätteen toistavan ääniä ilmaistakseen joistain tapahtumista.

en: Allows the terminal to use WM's capability of urgent hint to indicate some events.
fi: Sallii päätteen käyttää ikkunointijärjestelmän visuaalista ominaisuutta ilmaista joistain tapahtumista.

en: Always
fi: Aina

en: Always keep window on _top
fi: Pi_dä aina päällimmäisenä

en: Appearance and Animation
fi: Ulkoasu ja animaatiot

en: Arabic
fi: Arabialainen

en: Armenian
fi: Armenialainen

en: Auto-detect
fi: Tunnista automaattisesti

en: Auto-hi_de mouse pointer
fi: _Piilota hiiren osoitin automaattisesti

en: Automatically _copy selection to clipboard
fi: _Kopioi valinta leikepöydälle automaattisesti

en: B_old text color:
fi: Lihavoidun tekstin väri:

en: Background
fi: Tausta

en: Background image
fi: Taustakuva

en: Baltic
fi: Balttilainen

en: Behavior
fi: Toiminta

en: Black
fi: Musta

en: Black on White
fi: Musta valkoisella

en: Block
fi: Laatikko

en: Blue
fi: Sininen

en: Brown / Yellow
fi: Ruskea/keltainen

en: C_ase sensitive
fi: Huomioi _kirjainkoko

en: C_ustom command:
fi: M_ukautettu komento:

en: Cell spacing:
fi: Solun välistys:

en: Celtic
fi: Kelttiläinen

en: Centered
fi: Keskitetty

en: Central European
fi: Keskieurooppalainen

en: Chinese Simplified
fi: Yksinkertaistettu kiinalainen

en: Chinese Traditional
fi: Perinteinen kiinalainen

en: Choose Terminal Font
fi: Valitse päätteen fontti

en: Choose background color
fi: Valitse taustaväri

en: Choose bold font color
fi: Valitse lihavoidun kirjasimen väri

en: Choose cursor background color
fi: Valitse kursorin taustaväri

en: Choose cursor foreground color
fi: Valitse kursorin tekstin väri

en: Choose tab activity color
fi: Valitse välilehden toimintaa ilmaiseva väri

en: Choose text color
fi: Valitse tekstin väri

en: Choose text selection background color
fi: Valitse valitun tekstin taustaväri

en: Choose text selection foreground color
fi: Määritä valitun tekstin väri

en: Choose title color
fi: Valitse otsakkeen väri

en: Clipboard
fi: Leikepöytä

en: Close
fi: Sulje

en: Close Other Ta_bs
fi: Sulje _muut välilehdet

en: Close T_ab
fi: Sulje _välilehti

en: Close _Window
fi: Sulje _ikkuna

en: Close all tabs?
fi: Suljetaanko kaikki välilehdet?

en: Close tab?
fi: Suljetaanko välilehti?

en: Close this tab
fi: Sulje tämä välilehti

en: Close window?
fi: Suljetaanko ikkuna?

en: Co_mpatibility
fi: _Yhteensopivuus

en: Color Selector
fi: Värivalitsin

en: Command
fi: Komento

en: Compatibility
fi: Yhteensopivuus

en: Compose Email
fi: Kirjoita sähköpostiviesti

en: Configure Xfce Terminal
fi: Mukauta Xfce-päätettä

en: Consider the following
    characters part of a _word
    when double clicking:
fi: Laske seuraavat
    merkit sanan _osiksi
    kaksoisnapsauttaessa:

en: Control-H
fi: Ctrl-H

en: Controls whether text in the terminal is allowed to blink when '\e[5m' escape codes are used.
fi: Hallitsee mikäli päätteen sallitaan vilkuttavan kun ohjausmerkkijonoja '\e[5m' käytetään.

en: Copy Email Address
fi: Kopioi sähköpostiosoite

en: Copy Link Address
fi: Kopioi linkin osoite

en: Copy _Input To All Tabs...
fi: Kopioi _syöte kaikille välilehdille...

en: Copy _Input:
fi: Kopioi _syöte:

en: Copy as _HTML
fi: Kopioi _HTML:nä

en: Copy input
fi: Kopioi syöte

en: Copy to clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

en: Copy to clipboard as HTML
fi: Kopioi leikepöydälle HTML:nä

en: Cu_rsor color:
fi: Koh_distimen väri:

en: Cursor
fi: Kursori

en: Cursor blinks
fi: Kursori vilkkuu

en: Cursor shape:
fi: Kursorin muoto:

en: Custom Colors
fi: Omavalintaiset värit

en: Cyan
fi: Syaani

en: Cyrillic
fi: Kyrillinen

en: D_uration:
fi: K_esto:

en: Dark Gray
fi: Tumma harmaa

en: Dark Pastels
fi: Tummat pastellit

en: Default (%s)
fi: Oletus (%s)

en: Default character e_ncoding:
fi: _Merkistön oletuskoodaus:

en: Default geometry:
fi: Oletuskoko:

en: Disable _help window shortcut key (F1 by default)
fi: Poista _ohjeen pikanäppäin käytöstä (oletuksena F1)

en: Disable all me_nu access keys (such as Alt+f)
fi: Poista kaikki valikko_näppäimet käytöstä (kuten Alt+T)

en: Disable m_enu shortcut key (F10 by default)
fi: Poista _valikon pikanäppäin käytöstä (oletuksena F10)

en: Disabled
fi: Pois käytöstä

en: Display _borders around new windows
fi: Näytä _reunukset uusien ikkunoiden ympärillä

en: Display _menubar in new windows
fi: Näytä _valikkopalkki uusissa ikkunoissa

en: Display _toolbar in new windows
fi: N_äytä työkalupalkki uusissa ikkunoissa

en: Display help contents
fi: Näytä ohjeen sisältö

en: Display mismatch
fi: Näyttö ei täsmää

en: Do _not ask me again
fi: _Älä kysy uudelleen

en: Double Click
fi: Kaksoisnapsautus

en: Down
fi: Alas

en: Drop-do_wn
fi: Pudotettava ikkuna

en: Drop-down Terminal
fi: Pudotettava pääte

en: Enable this option to allow applications running inside the terminal windows to use bold text.
fi: Sallii pääteikkunoissa suoritettavien sovellusten käyttää lihavoitua tekstiä.

en: Enable this option to allow escape sequences such as '\e[1;35m' to switch text to bright colors in addition to bold. If disabled, text color will remain intact.
fi: Kytke tämä valinta päälle salliaksesi ohjausmerkkijonot kuten '\e[1;35m' vaihtaaksesi tekstin värin kirkkaaksi tummennetun lisäksi. Mikäli valinta on pois päältä, tekstin väri pysyy samana.

en: Enable this option to set a custom bold color. If disabled the text color will be used.
fi: Aseta oma lihavoidun tekstin väri. Jos asetus ei ole käytössä, käytetään tekstin väriä.

en: Enable this option to set custom text and background colors for the cursor. If disabled the background and text colors will be reversed.
fi: Kytke tämä valinta päälle valitaksesi mukautetun tekstin ja taustan värin kursorille. Mikäli valinta on pois päältä, tekstin ja taustan värejä käytetään päinvastaisesti.

en: Enable this option to set custom text and background colors for the selection. If disabled the background and text colors will be reversed.
fi: Kytke päälle määrittääksesi mukautetun tekstin ja taustan värin valitulle tekstille. Mikäli kytkettynä pois päältä, tekstin ja taustan väri on käänteinen.

en: Enable this option to show the menubar in newly created terminal windows.
fi: Uusissa pääteikkunoissa on valikkopalkki.

en: Enable this option to show the toolbar in newly created terminal windows.
fi: Uusissa pääteikkunoissa on työkalupalkit.

en: Enable this option to show window decorations around newly created terminal windows.
fi: Uusien pääteikkunoiden ympärillä näytetään ikkunoiden reunukset.

en: Enable this option to use system-wide monospace font.
fi: Kytke päälle käyttääksesi järjestelmän tasalevyistä fonttia.

en: Enables you to press any key on the keyboard to scroll down the terminal window to the command prompt.
fi: Mahdollistaa pääteikkunan vierittämisen komentokehotteen luo painamalla mitä tahansa näppäimistön näppäintä.

en: Encoding
fi: Merkistö

en: Enter the text to be copied to all tabs
fi: Syötä kaikille välilehdille kopioitava teksti

en: Enter the title for the current terminal tab
fi: Syötä otsake nykyiselle päätteen välilehdelle

en: Erase TTY
fi: Tyhjennä TTY

en: Escape sequence
fi: Escape-merkkisarja

en: Failed to connect to session manager: %s
fi: Yhteys istuntohallintaan epäonnistui: %s

en: Failed to create the regular expression
fi: Säännöllisen lausekkeen luominen epäonnistui

en: Failed to execute child
fi: Lapsiprosessin suorittaminen ei onnistu

en: Failed to open the URL '%s'
fi: URL:in '%s' avaaminen epäonnistui

en: Failed to save terminal contents
fi: Päätteen sisällön tallentaminen epäonnistui

en: Failed to set encoding %s
fi: Koodauksen %s asettaminen epäonnistui

en: Find
fi: Etsi

en: Find Ne_xt
fi: Etsi _seuraava

en: Find Pre_vious
fi: Etsi _edellinen

en: Font
fi: Fontti

en: General
fi: Yleiset

en: General Options
fi: Yleiset valitsimet

en: Georgian
fi: Georgialainen

en: Goes after initial title
fi: Ensiotsakkeen jälkeen

en: Goes before initial title
fi: Ensiotsakkeen edessä

en: Greek
fi: Kreikkalainen

en: Green
fi: Vihreä

en: Green on Black
fi: Vihreä mustalla

en: He_ight:
fi: _Korkeus:

en: Hebrew
fi: Heprealainen

en: Help
fi: Ohje

en: I-Beam
fi: I-palkki

en: If disabled, URLs can be opened by Ctrl + left mouse click.
fi: Mikäli valinta on pois päältä, verkko-osoitteet voi avata yhdistelmällä Ctrl + hiiren vasen painike.

en: If disabled, new tab will be opened in the rightmost position.
fi: Mikäli valinta on pois päältä, uusi välilehti avataan ensimmäiseksi oikealta.

en: If enabled, the shortcut to open and retract the window will give focus, rather than closing it, if it has previously lost focus
fi: Ikkunan avaava ja takaisinvetävä pikanäppäin kohdistaa ikkunaan eikä sulje sitä, jos ikkuna ei ole kohdistettuna

en: Image Files
fi: Kuvatiedostot

en: Invalid argument for option "--dynamic-title-mode": %s
fi: Epäkelpo argumentti valinnalle "--dynamic-title-mode": %s

en: Invalid geometry string "%s"
fi: Epäkelpo mittamääritys ”%s”

en: Isn't displayed
fi: Ei näytetä

en: Japanese
fi: Japanilainen

en: Keep window open when it loses focus
fi: Pidä ikkuna avoinna kun se menettää kohdistuksen

en: Korean
fi: Korealainen

en: L_eft
fi: _Vasen

en: Last _Active Tab
fi: Viimeisin _aktiivinen välilehti

en: Light Blue
fi: Vaalea sininen

en: Light Cyan
fi: Vaalea syaani

en: Light Gray
fi: Vaalea harmaa

en: Light Green
fi: Vaalea vihreä

en: Light Magenta
fi: Vaalea magenta

en: Light Red
fi: Vaalea punainen

en: Load Presets...
fi: Lataa esiasetukset…

en: Match _entire word only
fi: Etsi k_okonaista sanaa

en: Match as _regular expression
fi: Etsi _säännöllisenä lausekkeena

en: Misc
fi: Sekalaiset

en: Move Tab _Left
fi: Siirrä välilehteä _vasemmalle

en: Move Tab _Right
fi: Siirrä välilehteä _oikealle

en: Move to monitor with poi_nter
fi: Siirrä näyttöön, jossa osoitin on

en: Narrow
fi: Kapea

en: Never
fi: Ei koskaan

en: None (use solid color)
fi: Ei mitään (tasainen väri)

en: Nordic
fi: Pohjoismainen

en: Note: Ctrl+click for color editor.
fi: Huomaa: Ctrl+napsauta avaa värieditorin.

en: OPTION
fi: VALITSIN

en: On the left side
fi: Vasemmassa reunassa

en: On the right side
fi: Oikeassa reunassa

en: Opacity setting is not available since compositing is either disabled
    or not supported by your Window Manager.
fi: Läpikuultavuusasetukset eivät ole saatavilla koska komposointi on joko kytkettynä pois päältä
    tai ikkunointimanagerisi ei tue sitä.

en: Open Link
fi: Avaa linkki

en: Open T_erminal
fi: Avaa _pääte

en: Open _Tab
fi: Avaa v_älilehti

en: Open a dialog to specify the color
fi: Avaa värin valintaikkuna

en: Open a new terminal tab
fi: Avaa uusi päätteen välilehti

en: Open a new terminal window
fi: Avaa uusi pääteikkuna

en: Open new tab to the _right of the active tab
fi: Avaa uusi välilehti aktiivisen välilehden _oikealle puolelle

en: Open the preferences dialog
fi: Avaa asetusikkuna

en: Opening New Windows
fi: Uusien ikkunoiden avaaminen

en: Option "%s" requires specifying the color as its parameter
fi: Valitsin "%s" vaatii parametrikseen värin

en: Option "--command/-e" requires specifying the command to run as its parameter
fi: Valitsin ”--command/-e” tarvitsee parametrikseen suoritettavan komennon

en: Option "--default-display" requires specifying the default X display as its parameter
fi: Valitsin ”--default-display” tarvitsee parametrikseen X:n oletusnäytön

en: Option "--default-working-directory" requires specifying the default working directory as its parameter
fi: Valitsin ”--default-working-directory” tarvitsee parametrikseen oletustyöhakemiston

en: Option "--display" requires specifying the X display as its parameter
fi: Valitsin "--display" tarvitsee parametrikseen X:n näytön

en: Option "--dynamic-title-mode" requires specifying the dynamic title mode as its parameter
fi: Valinta "--dynamic-title-mode" vaatii parametrikseen toivotun dynaamisen otsikkotilan

en: Option "--execute/-x" requires specifying the command to run on the rest of the command line
fi: Valitsin ”--execute/-x” edellyttää, että komentorivin loppuosa määrittää suoritettavan komennon

en: Option "--font" requires specifying the font name as its parameter
fi: Valitsin "--font" tarvitsee parametrikseen kirjasimen

en: Option "--geometry" requires specifying the window geometry as its parameter
fi: Valitsin ”--geometry” tarvitsee parametrikseen ikkunan mitat

en: Option "--icon/-I" requires specifying an icon name or filename as its parameter
fi: Valitsin ”--icon/-I” tarvitsee parametrikseen kuvakkeen tai tiedoston nimen

en: Option "--initial-title" requires specifying the initial title as its parameter
fi: Valinta "--initial-title" vaatii parametrikseen toivotun oletusarvoisen otsikon

en: Option "--role" requires specifying the window role as its parameter
fi: Valitsin ”-role” tarvitsee parametrikseen ikkunan roolin

en: Option "--sm-client-id" requires specifying the unique session id as its parameter
fi: Valitsin ”--sm-client-id” tarvitsee parametrikseen ainutkertaisen istuntotunnisteen

en: Option "--startup-id" requires specifying the startup id as its parameter
fi: Valitsin ”--startup-id” tarvitsee parametrikseen käynnistystunnisteen

en: Option "--title/-T" requires specifying the title as its parameter
fi: Valitsin ”--title/-T” tarvitsee parametrikseen otsakkeen

en: Option "--working-directory" requires specifying the working directory as its parameter
fi: Valitsin ”--working-directory” tarvitsee parametrikseen työhakemiston

en: Option "--zoom" requires specifying the zoom (%d .. %d) as its parameter
fi: Valitsin "--zoom" tarvitsee parametrikseen suurennuksen tason (%d .. %d)

en: Other
fi: Muu

en: Palette
fi: Paletti

en: Paste _Selection
fi: Liitä _valinta

en: Paste from clipboard
fi: Liitä leikepöydältä

en: Pasting this text to the terminal may be dangerous as it looks like
    some commands may be executed, potentially involving root access ('sudo').
fi: Tämän tekstin liittäminen päätteeseen voi olla vaarallista, koska vaikuttaa että
    joitakin komentoja voidaan suorittaa, mahdollisesti järjestelmänvalvojan oikeuksia ('sudo') käyttäen.

en: Please report bugs to <%s>.
fi: Vikailmoitukset osoitteeseen <%s>.

en: Position
fi: Sijainti

en: Pr_eferences...
fi: _Asetukset…

en: Presets
fi: Esiasetukset

en: Re_wrap terminal contents on resize
fi: Rivitä sisältö uudelleen kun päätteen kokoa muutetaan

en: Received invalid color data: Wrong format (%d) or length (%d)
fi: Saatu värimääritys ei kelpaa: Väärä muoto (%d) tai pituus (%d)

en: Red
fi: Punainen

en: Replaces initial title
fi: Korvaa ensiotsakkeen

en: Rese_t
fi: Palauta _oletusarvot

en: Reset
fi: Palauta oletusasetukset

en: Reset cell spacing values to defaults
fi: Alusta solun välistysarvot oletuksiksi

en: Reset double click options to defaults
fi: Palauta kaksoisnapsautusasetusten oletusarvot

en: Reset tab activity _indicator after
fi: Välileh_den toimintailmaisimen palautusviive

en: Right
fi: Oikea

en: Romanian
fi: Romanialainen

en: Run a _custom command instead of my shell
fi: Suorita _mukautettu komento komentorivin sijasta

en: Sa_ve Contents...
fi: _Tallenna sisältö...

en: Save contents...
fi: Tallenna sisältö...

en: Scaled
fi: Skaalattu

en: Scr_ollbar is:
fi: _Vierityspalkki on:

en: Scroll on _Output
fi: Vieritä _tulostaessa

en: Scroll on _keystroke
fi: _Näppäily vierittää

en: Scroll on ou_tput
fi: _Tulostus vierittää

en: Scroll_back:
fi: Vieritysp_uskuri:

en: Scrolling
fi: Vieritys

en: Search terminal contents
fi: Etsi päätteen sisällöstä

en: See the %s man page for full explanation of the options above.
fi: Ylläolevien valitsinten selitykset saat komennolla ”man %s”.

en: Select Background Image File
fi: Valitse taustakuvatiedosto

en: Select _All
fi: Valitse _kaikki

en: Select this option to allow commands that use utmp/wtmp records (such as `write` or `wall`) to work.
fi: Valitse tämä salliaksesi niiden komentojen toimimisen, jotka käyttävät utmp/wtmp-tietoja (kuten `write` tai `wall`).

en: Select this option to force Terminal to run custom command instead of your shell when you open new terminals.
fi: Valitse tämä pakottaaksesi Päätteen ajamaan mukautettu komento komentorivin sijasta kun avaat uusia päätteitä.

en: Select this option to force Terminal to run your shell as a login shell when you open new terminals. See the documentation of your shell for details about differences between running it as interactive shell and running it as login shell.
fi: Tämän ollessa valittuna Pääte suorittaa komentotulkkisi ylimmän tason komentotulkkeina avatessasi uusia päätteitä. Lisätietoja interaktiivisten ja ylimmän tason komentotulkkien toiminnan eroista löydät komentotulkkisi dokumentaatiosta.

en: Select this option to make new terminals (tabs or windows) use custom working directory. Otherwise, current working directory will be used.
fi: Valitse tämä jos haluat että uudet päätteet (välilehdet tai ikkunat) käyttävät mukautettua työhakemistoa. Muussa tapauksessa käytetään nykyistä työhakemistoa.

en: Set Title Co_lor...
fi: Aseta otsakkeen _väri...

en: Set _Encoding
fi: Aseta _merkistö

en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Show Window _Borders
fi: Näytä ikkunoiden _reunat

en: Show _Menubar
fi: Näytä _valikkopalkki

en: Show _Toolbar
fi: Näytä _työkalupalkki

en: Show _status icon in notification area
fi: Nä_ytä tilakuvake ilmoitusalueella

en: Show a dialog that allows to edit text that is considered unsafe for pasting.
fi: Näytä dialogi jolla voidaan muokata turvattomaksi tunnistetua liitettävää tekstiä.

en: Show bold text in b_right colors
fi: Näytä tummennettu teksti _kirkkailla väreillä

en: Show unsafe _paste dialog
fi: Näytä turvattoman liittämisen dialogi

en: Show window _borders
fi: Näytä ikkunoiden _reunat

en: Show/hide the menubar
fi: Näytä/piilota valikkopalkki

en: Show/hide the toolbar
fi: Näytä/piilota työkalupalkki

en: Show/hide the window decorations
fi: Näytä/piilota ikkunoiden reunukset

en: Solarized (dark)
fi: Solarisoitu (tumma)

en: Solarized (light)
fi: Solarisoitu (vaalea)

en: South-Eastern Europe
fi: Kaakkoiseurooppalainen

en: Specifies the number of lines that you can scroll back using the scrollbar.
fi: Määrittää, montako riviä päätettä voi vierittää taaksepäin vierityspalkin avulla.

en: St_yle:
fi: T_yyli:

en: Stretched
fi: Venytetty

en: Switch to last active tab
fi: Siirry viimeiseksi aktiiviselle välilehdelle

en: Switch to next tab
fi: Siirry seuraavalle välilehdelle

en: Switch to previous tab
fi: Siirry edelliselle välilehdelle

en: T_abs
fi: _Välilehdet

en: Tab Options
fi: Välilehtiasetukset

en: Tab activit_y color:
fi: _Välilehden toimintaväri:

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Terminal
fi: Pääte

en: Terminal Emulator
fi: Pääte-emulaattori

en: Terminal Preferences
fi: Päätteen asetukset

en: Text _selection color:
fi: Valitun tek_stin väri:

en: Text blinks:
fi: Teksti vilkkuu:

en: The Xfce development team. All rights reserved.
fi: Xfce:n kehitystiimi. Kaikki oikeudet pidätetään.

en: The child process exited normally with status %d.
fi: Lapsiprosessi loppui normaalisti statuksella %d.

en: The child process was aborted by signal %d.
fi: Lapsiprosessi keskeytettiin signaalilla %d.

en: The child process was aborted.
fi: Lapsiprosessi keskeytettiin.

en: The random color is based on the selected background color, keeping the same brightness.
fi: Satunnaisväri perustuu valittuun taustaväriin ja sillä on sama kirkkaus.

en: There are still processes running in some tabs.
    Closing this window will kill all of them.
fi: Joillain välilehdillä on vielä käynnissä olevia prosesseja.
    Tämän ikkunan sulkeminen lopettaa ne kaikki.

en: There is still a process running.
    Closing this tab will kill it.
fi: Prosessi on vielä käynnissä.
    Välilehden sulkeminen tappaa prosessin.

en: There is still a process running.
    Closing this window will kill it.
fi: Prosessi on vielä käynnissä.
    Ikkunan sulkeminen tappaa prosessin.

en: These options may cause some applications to behave
    incorrectly. They are only here to allow you to work around
    certain applications and operating systems that expect
    different terminal behavior.
fi: Nämä valinnat voivat estää joitain sovelluksia toimimasta
    oikein. Ne ovat tässä ainoastaan siksi, että voisit käyttää
    eräitä sovelluksia ja käyttöjärjestelmiä, jotka edellyttävät
    päätteen käyttäytyvän eri tavalla.

en: This option controls whether the cursor will be blinking or not.
fi: Määrittää vilkkuuko kursori vai ei.

en: This option controls whether the terminal will have no limits on scrollback.
fi: Määrittää onko vierityspuskuri rajoittamaton.

en: This option controls whether the terminal will scroll down automatically whenever new output is generated by the commands running inside the terminal.
fi: Määrittää, vierittääkö päätteessä suoritettavien komentojen tuottama tulostus päätettä automaattisesti.

en: This window has %d tabs open. Closing this window
    will also close all its tabs.
fi: Ikkunassa on avoinna %d välilehteä.
    Ne kaikki sulkeutuvat ikkunan sulkeutuessa.

en: Tiled
fi: Vierekkäin

en: Title
fi: Otsake

en: Toggle Drop-down Terminal
fi: Avaa ja sulje pudotettava pääte

en: Toggle fullscreen mode
fi: Vaihda koko näytön tilaan ja takaisin

en: Toggle read-only mode
fi: Kytke vain luku -tila päälle

en: Toggle scroll on output
fi: Kytke päälle vieritys, kun tekstiä tulostetaan

en: Transparent background
fi: Läpinäkyvä tausta

en: Turkish
fi: Turkkilainen

en: U_p
fi: _Ylös

en: Unable to determine your login shell.
fi: Ylimmän tason komentotulkkisi tunnistus ei onnistu.

en: Unable to drop Mozilla URL on terminal: Wrong format (%d) or length (%d)
fi: Mozillan URL:n pudottaminen päätteeseen ei onnistu: Väärä muoto (%d) tai pituus (%d)

en: Unable to drop URI list on terminal: Wrong format (%d) or length (%d)
fi: URI-listan pudottaminen päätteeseen ei onnistu: Väärä muoto (%d) tai pituus (%d)

en: Unable to drop selection of type text/plain to terminal: Wrong format (%d) or length (%d)
fi: text/plain -muotoisen valinnan pudottaminen päätteeseen ei onnistu: väärä muoto (%d) tai pituus (%d)

en: Unable to parse color: %s
fi: Väriä tulkitseminen epäonnistui: %s

en: Unable to register terminal service: %s
fi: Ei voi rekisteröidä päätepalvelua: %s

en: Underline
fi: Alleviivaus

en: Unknown option "%s"
fi: Tuntematon valitsin ”%s”

en: Unli_mited scrollback
fi: _Rajoittamaton vierityspuskuri

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Usage:
fi: Käyttö:

en: Use _middle mouse click to close tabs
fi: Sulje välilehdet hiiren _keskipainikkeella

en: Use custom styling to make tabs _slim (restart required)
fi: Käytä mukautettua tyyliä tehdäksesi välilehdistä kapeat (vaatii uudelleenkäynnistyksen)

en: Use middle mouse click to open _URLs
fi: Käytä hiiren keskipainiketta _verkko-osoitteiden avaamiseen

en: Use shortcut to _focus visible window
fi: Pika_näppäin kohdistaa näkyvään ikkunaan

en: Use system _font
fi: Käytä järjestelmän _fonttia

en: User id mismatch
fi: Käyttäjätunnus ei täsmää

en: Vietnamese
fi: Vietnamilainen

en: Visit Xfce Terminal website
fi: Käy Xfce-päätteen verkkosivustolla

en: Warning
fi: Varoitus

en: Warning: Unsafe Paste
fi: Varoitus: turvaton liitettävä teksti

en: Western European
fi: Länsieurooppalainen

en: When focused
fi: Kohdistettuna

en: When unfocused
fi: Kohdistamattomana

en: White
fi: Valkoinen

en: White on Black
fi: Valkoinen mustalla

en: Wi_dth:
fi: _Leveys:

en: Wide
fi: Leveä

en: Window Options
fi: Ikkunan asetukset

en: Window or Tab Separators
fi: Ikkunan tai välilehden erottimet

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>,
fi: Kirjoittanut Benedikt Meurer <benny@xfce.org>,

en: Xfce Terminal
fi: Xfce-pääte

en: Xfce Terminal Emulator
fi: Pääteohjelma Xfce-ympäristöön

en: Yellow
fi: Keltainen

en: Zoom _In
fi: _Suurenna

en: Zoom _Out
fi: _Pienennä

en: Zoom in with larger font
fi: Näytä suuremmalla fontilla

en: Zoom out with smaller font
fi: Näytä pienemmällä fontilla

en: Zoom to default size
fi: Palauta oletuskokoon

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Always show tabs
fi: _Näytä aina välilehdet

en: _Ambiguous-width characters:
fi: Merkit, joiden leveys on epäselvä:

en: _Appearance
fi: _Ulkoasu

en: _Audible bell
fi: _Äänimerkki

en: _Background color:
fi: T_austaväri:

en: _Backspace key generates:
fi: _Peruutusnäppäin tuottaa:

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Clear Scrollback and Reset
fi: _Tyhjennä vierityspuskuri ja alusta

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Colors
fi: Vä_rit

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Delete key generates:
fi: _Delete-näppäin tuottaa:

en: _Detach Tab
fi: _Irrota välilehti

en: _Dynamically-set title:
fi: Dy_naamisesti asetettu otsake:

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _File:
fi: _Tiedosto:

en: _Find...
fi: _Etsi…

en: _Fullscreen
fi: _Koko näyttö

en: _General
fi: _Yleiset

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Initial title:
fi: _Otsake aluksi:

en: _Keep window open when it loses focus
fi: _Pidä ikkuna avoinna kun se menettää kohdistuksen

en: _Next
fi: _Seuraava

en: _Next Tab
fi: _Seuraava välilehti

en: _Normal Size
fi: _Normaali koko

en: _Opacity:
fi: _Peittävyys:

en: _Paste
fi: _Liitä

en: _Previous
fi: _Edellinen

en: _Previous Tab
fi: _Edellinen välilehti

en: _Read-Only
fi: _Vain luku

en: _Relaunch
fi: _Käynnistä uudelleen

en: _Reset
fi: _Palauta

en: _Reset compatibility options to defaults
fi: Palauta y_hteensopivuusasetusten oletusarvot

en: _Run command as login shell
fi: Suorita komento _ylimmän tason komentotulkkina

en: _Save
fi: _Tallenna

en: _Search for:
fi: _Hakusana:

en: _Set Title...
fi: _Aseta otsake…

en: _Shading:
fi: _Varjostus:

en: _Terminal
fi: _Pääte

en: _Text color:
fi: _Tekstin ja kohdistimen väri:

en: _Title:
fi: _Otsake:

en: _Undo Close Tab
fi: _Kumoa sulje välilehti

en: _Update utmp/wtmp records when command is launched
fi: _Päivitä utmp/wtmp -tiedot kun komento käynnistetään

en: _Use system theme colors for text and background
fi: _Käytä järjestelmän teeman värejä tekstille ja taustalle

en: _Vary the background color for each tab
fi: _Muuta taustaväriä joka välilehdelle

en: _View
fi: _Näytä

en: _Visual bell
fi: _Visuaalinen äänimerkki

en: _Working directory:
fi: Ty_öskentelyhakemisto:

en: _Wrap around
fi: _Siirry kohtaan

en: _Zoom
fi: _Suurenna

en: and Igor Zakharov <f2404@yandex.ru>.
fi: ja Igor Zakharov <f2404@yandex.ru>.

en: c_olumns
fi: _saraketta

en: color
fi: väri

en: command
fi: komento

en: directory
fi: hakemisto

en: display
fi: näyttö

en: font
fi: kirjasin

en: geometry
fi: mitat

en: icon
fi: kuvake

en: mode
fi: tila

en: role
fi: rooli

en: row_s
fi: _riviä

en: seconds
fi: sekuntia

en: string
fi: merkkijono

en: title
fi: otsake

en: x height
fi: x korkeus

en: x width
fi: x leveys

en: zoom
fi: suurennus
