Xfce Apps - en to ie translation catalogue (275 entries)

en: Ad_vanced
ie: A_vancate

en: All Files
ie: Omni files

en: Always
ie: Sempre

en: Always keep window on _top
ie: Fenestre sempre in a_van

en: Appearance and Animation
ie: Aspecte e animation

en: Auto-detect
ie: Autodetecter

en: Auto-hi_de mouse pointer
ie: Auto_celar li apuntator

en: B_old text color:
ie: Color de _grass textu:

en: Background
ie: Funde

en: Background image
ie: Image del funde

en: Behavior
ie: Conduida

en: Black
ie: Nigri

en: Black on White
ie: Nigri sur blanc

en: Block
ie: Bloc

en: Blue
ie: Blu

en: Brown / Yellow
ie: Yelb/brun

en: C_ase sensitive
ie: _Atenter pri MAJ/min

en: C_ustom command:
ie: Pers_onal comande:

en: Centered
ie: Centrat

en: Central European
ie: Central Europan

en: Chinese Simplified
ie: Chinesi simplificat

en: Chinese Traditional
ie: Chinesi traditional

en: Choose background color
ie: Selecter li color de funde

en: Choose bold font color
ie: Selecter li color de grass fonde

en: Choose cursor background color
ie: Selecter li color de funde de cursore

en: Choose cursor foreground color
ie: Selecter li color de cursore

en: Choose tab activity color
ie: Selecter li color de activitá de carte

en: Choose text selection background color
ie: Selecter li color de funde de selectet textu

en: Choose text selection foreground color
ie: Selecter li color de selectet textu

en: Choose title color
ie: Selecter li color de titul

en: Clipboard
ie: Paperiere

en: Close
ie: Cluder

en: Close Other Ta_bs
ie: Cluder altri ca_rtes

en: Close T_ab
ie: Cluder li c_arte

en: Close _Window
ie: Cluder li _fenestre

en: Close all tabs?
ie: Cluder omni cartes?

en: Close tab?
ie: Cluder li carte?

en: Close this tab
ie: Clúder li carte

en: Close window?
ie: Cluder li fenestre?

en: Co_mpatibility
ie: Co_mpatibilitá

en: Color Selector
ie: Selector de color

en: Command
ie: Comande

en: Compatibility
ie: Compatibilitá

en: Compose Email
ie: Composter un e-missage

en: Configure Xfce Terminal
ie: Configurar li Terminal de Xfce

en: Copy Email Address
ie: Copiar li adresse de e-post

en: Copy Link Address
ie: Copiar li adresse del ligament

en: Copy _Input To All Tabs...
ie: Copiar _intrada al omni cartes...

en: Copy _Input:
ie: Copiar _intrada:

en: Copy as _HTML
ie: Copiar quam _HTML

en: Copy input
ie: Copiar intrada

en: Copy to clipboard
ie: Copiar al Paperiere

en: Copy to clipboard as HTML
ie: Copiar al Paperiere quam HTML

en: Cu_rsor color:
ie: Color de cu_rsore:

en: Cursor
ie: Cursore

en: Cursor shape:
ie: Forma del cursore:

en: Custom Colors
ie: Personalisat colores

en: Cyan
ie: Cian

en: Cyrillic
ie: Cirilic

en: Dark Gray
ie: Gris obscur

en: Dark Pastels
ie: Pastelle obscur

en: Default (%s)
ie: Predefinit (%s)

en: Default character e_ncoding:
ie: Codificatio_n de caracteres predefinit:

en: Default geometry:
ie: Geometrie predefinit:

en: Disable _help window shortcut key (F1 by default)
ie: Depermisser li rapid-taste de au_xilie (F1 predefinit)

en: Disable all me_nu access keys (such as Alt+f)
ie: Depermisser omni rapid-tastes del me_nú (tal quam Alt+f)

en: Disable m_enu shortcut key (F10 by default)
ie: Depermisser li rapid-taste de m_enu (F10 predefinit)

en: Disabled
ie: Despermisset

en: Display _menubar in new windows
ie: _Monstrar li panel de menú in nov fenestres

en: Display _toolbar in new windows
ie: Mons_tra li instrumentarium in nov fenestres

en: Display help contents
ie: Monstrar li contenete de auxilie

en: Do _not ask me again
ie: _Ne questionar denov

en: Double Click
ie: Duplic clic

en: Down
ie: Ad-infra

en: Drop-down Terminal
ie: Tirant terminal

en: Enable this option to show the menubar in newly created terminal windows.
ie: Monstrar li panel de menú in novmen creat fenestres de terminal.

en: Encoding
ie: Codification

en: Enter the text to be copied to all tabs
ie: Provide li textu por copiar al omni cartes

en: Escape sequence
ie: Sequentie Escape

en: Failed to create the regular expression
ie: Ne successat crear li expression regulari

en: Failed to open the URL '%s'
ie: Ne successat aperter li URL '%s'

en: Failed to save terminal contents
ie: Ne successat gardar li contenete de terminal

en: Failed to set encoding %s
ie: Ne successat assignar li codification %s

en: Find
ie: Trovar

en: Find Ne_xt
ie: Trovar se_quent

en: Find Pre_vious
ie: Trovar pre_cedent

en: Font
ie: Fonde

en: General Options
ie: General parametres

en: Goes after initial title
ie: Prepender al original titul

en: Goes before initial title
ie: Apender al original titul

en: Greek
ie: Grec

en: Green
ie: Verdi

en: Green on Black
ie: Verdi sur nigri

en: He_ight:
ie: _Altore:

en: Hebrew
ie: Hebreic

en: Help
ie: Auxilie

en: I-Beam
ie: I-trave

en: Image Files
ie: Files de images

en: Invalid argument for option "--dynamic-title-mode": %s
ie: Ínvalid parametre por li option "--dynamic-title-mode": %s

en: Invalid geometry string "%s"
ie: Ínvalid catene de geometrie "%s"

en: Isn't displayed
ie: Ne monstrat

en: Japanese
ie: Japanesi

en: Last _Active Tab
ie: Li ultim _activ carte

en: Light Blue
ie: Lucid blu

en: Light Cyan
ie: Lucid cian

en: Light Gray
ie: Lucid gris

en: Light Green
ie: Lucid verdi

en: Light Magenta
ie: Lucid magenta

en: Light Red
ie: Lucid rubi

en: Match _entire word only
ie: _Integri paroles

en: Match as _regular expression
ie: Usar expressiones _regulari

en: Misc
ie: Varie

en: Move Tab _Left
ie: Mover li carte a _levul

en: Move Tab _Right
ie: Mover li carte a _dextri

en: Narrow
ie: Strett

en: Never
ie: Nequande

en: None (use solid color)
ie: Null (usar color solid)

en: Nordic
ie: Nord-Europan

en: On the left side
ie: Al levul latere

en: On the right side
ie: Al dextri latere

en: Open Link
ie: Aperter li ligament

en: Open T_erminal
ie: Aperter t_erminal

en: Open _Tab
ie: Aperter li c_arte

en: Open a new terminal tab
ie: Aperter un nov carte de terminal

en: Open a new terminal window
ie: Aperter un nov fenestre de terminal

en: Open new tab to the _right of the active tab
ie: Aperter nov cartes a _dextri del activ

en: Open the preferences dialog
ie: Monstrar li dialog de preferenties

en: Opening New Windows
ie: Aperter nov fenestres

en: Option "%s" requires specifying the color as its parameter
ie: Li option "%s" besona li color quam su parametre

en: Option "--font" requires specifying the font name as its parameter
ie: Li option "--fonde" besona un nómine de fonde quam su parametre

en: Option "--geometry" requires specifying the window geometry as its parameter
ie: Li option "--geometrie" besona li geometrie de fenestre quam su parametre

en: Option "--initial-title" requires specifying the initial title as its parameter
ie: Li option "--initial-title" besona li inicial titul quam su parametre

en: Option "--role" requires specifying the window role as its parameter
ie: Li option "--role" besona li rol de fenestre quam su parametre

en: Option "--title/-T" requires specifying the title as its parameter
ie: Li option "--title/-T" besona li titul quam su parametre

en: Other
ie: Altri

en: Paste _Selection
ie: Collar li _selection

en: Paste from clipboard
ie: Collar ex li Paperiere

en: Please report bugs to <%s>.
ie: Ples raportar errores a <%s>.

en: Pr_eferences...
ie: Pr_eferenties...

en: Re_wrap terminal contents on resize
ie: Re_formar li contenete pos redimension

en: Red
ie: Rubi

en: Replaces initial title
ie: Vicear li original titul

en: Right
ie: A dextri

en: Romanian
ie: Rumanian

en: Sa_ve Contents...
ie: Ga_rdar li contenete...

en: Save contents...
ie: Gardar li contenete...

en: Scaled
ie: Scalat

en: Scr_ollbar is:
ie: Barra de r_ulament es:

en: Scroll on _Output
ie: Rular al _production

en: Scroll on _keystroke
ie: Rular pos _tippa

en: Scroll on ou_tput
ie: Rular al _production

en: Scroll_back:
ie: _Buffre de lineas:

en: Scrolling
ie: Rulament

en: Search terminal contents
ie: Serchar in li contenete de terminal

en: Select Background Image File
ie: Selecte un file del image de funde

en: Select _All
ie: Selecter _omnicos

en: Set Title Co_lor...
ie: Assignar co_lor del titul...

en: Set _Encoding
ie: _Assignar codification

en: Shortcuts
ie: Rapid-tastes

en: Show Window _Borders
ie: Monstrar _bordes de fenestre

en: Show _Menubar
ie: Panel de _menú

en: Show _Toolbar
ie: Panel de _instrumentarium

en: Show bold text in b_right colors
ie: Monstar _grass textu in plu lucid colores

en: Show/hide the menubar
ie: Monstrar o celar li panel de menú

en: Show/hide the toolbar
ie: Monstrar o celar li panel de instrumentarium

en: Show/hide the window decorations
ie: Monstrar/celar li decorationes de fenestre.

en: Solarized (dark)
ie: Solarisat obscur

en: Solarized (light)
ie: Solarisat clar

en: South-Eastern Europe
ie: Sudost Europa

en: St_yle:
ie: St_il:

en: Stretched
ie: Extendet

en: Switch to last active tab
ie: Ear al ultim activ carte

en: Switch to next tab
ie: Ear al sequent carte

en: Switch to previous tab
ie: Ear al precedent carte

en: T_abs
ie: C_artes

en: Tab Options
ie: Optiones de carte

en: Tab activit_y color:
ie: Color de acti_vitá de carte:

en: Tabs
ie: Cartes

en: Terminal Emulator
ie: Emulator de Terminal

en: Terminal Preferences
ie: Preferenties del Terminal

en: Text _selection color:
ie: Color de _selection de textu:

en: There are still processes running in some tabs.
    Closing this window will kill all of them.
ie: Processus es ancor executent in alcun cartes.
    Si on clude ti-ci fenestre, ili omni va esser terminat.

en: There is still a process running.
    Closing this tab will kill it.
ie: Un processu es ancor executent.
    Si on clude ti-ci carte, it va esser terminat.

en: There is still a process running.
    Closing this window will kill it.
ie: Un processu es ancor executent.
    Si on clude ti-ci fenestre, it va esser terminat.

en: This window has %d tabs open. Closing this window
    will also close all its tabs.
ie: Ti-ci fenestre have %d apertet cartes. Si on clude ti
    fenestre, omni cartes anc va esser cludet.

en: Tiled
ie: Tegulat

en: Title
ie: Titul

en: Toggle Drop-down Terminal
ie: (Des)activar un tirant terminal

en: Toggle fullscreen mode
ie: (Des)activar mode plen-ecran

en: Toggle read-only mode
ie: (Des)activar mode solmen-letion

en: Transparent background
ie: Transparent

en: Turkish
ie: Turcian

en: Unable to drop Mozilla URL on terminal: Wrong format (%d) or length (%d)
ie: Ne successat far cader un URL Mozilla in terminal: Ínvalid formate (%d) o longore (%d)

en: Unable to parse color: %s
ie: Ne successat analisar un color: %s

en: Underline
ie: Sublinea

en: Unknown option "%s"
ie: Ínconosset option «%s»

en: Unli_mited scrollback
ie: Ínli_mitat buffre

en: Untitled
ie: Sin nómine

en: Use _middle mouse click to close tabs
ie: Usar li _medie mus-buton por cluder cartes

en: Use middle mouse click to open _URLs
ie: _Usar li medie mus-buton por aperter URLs

en: Vietnamese
ie: Vietnamesi

en: Visit Xfce Terminal website
ie: Visitar li website de Terminal Xfce

en: Warning
ie: Avise

en: Western European
ie: Occidental

en: When focused
ie: Quande focat

en: When unfocused
ie: Quande ínfocat

en: White
ie: Blanc

en: White on Black
ie: Blanc sur nigri

en: Wi_dth:
ie: Lar_gore:

en: Wide
ie: Larg

en: Window Options
ie: Optiones del fenestre

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>,
ie: Scrit per Benedikt Meurer <benny@xfce.org>,

en: Xfce Terminal
ie: Terminal de Xfce

en: Xfce Terminal Emulator
ie: Emulator de Terminal de Xfce

en: Yellow
ie: Yelb

en: Zoom _In
ie: _Agrandar

en: Zoom _Out
ie: _Diminuer

en: Zoom in with larger font
ie: Agrandar li fonde

en: Zoom out with smaller font
ie: Diminuer li fonde

en: Zoom to default size
ie: Scale predefinit

en: _About
ie: _Pri

en: _Always show tabs
ie: S_empre monstrar li cartes

en: _Ambiguous-width characters:
ie: Caracteres de _ambigui largore:

en: _Appearance
ie: _Aspecte

en: _Audible bell
ie: _Audibil sonette

en: _Background color:
ie: Color del _funde:

en: _Backspace key generates:
ie: Li retrocla_ve producte:

en: _Cancel
ie: _Anullar

en: _Close
ie: _Clúder

en: _Colors
ie: _Colores

en: _Contents
ie: _Contenete

en: _Copy
ie: _Copiar

en: _Delete key generates:
ie: Li taste _Delete producte:

en: _Detach Tab
ie: S_eparar li carte

en: _Dynamically-set title:
ie: Dina_mic titul:

en: _Edit
ie: _Redacter

en: _Find...
ie: _Trovar...

en: _Fullscreen
ie: Plen-_ecran

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _Initial title:
ie: _Inicial titul:

en: _Next
ie: _Sequent

en: _Next Tab
ie: _Sequent carte

en: _Normal Size
ie: _Normal dimension

en: _Opacity:
ie: _Opacitá:

en: _Paste
ie: Co_llar

en: _Previous
ie: Pre_cedent

en: _Previous Tab
ie: _Precedent carte

en: _Read-Only
ie: So_lmen letion

en: _Relaunch
ie: _Relansar

en: _Reset
ie: _Reverter

en: _Save
ie: _Gardar

en: _Search for:
ie: _Serchar por:

en: _Set Title...
ie: A_ssignar li titul:

en: _Text color:
ie: Color de _textu:

en: _Title:
ie: _Titul:

en: _Undo Close Tab
ie: _Defar: Cluder un carte

en: _View
ie: _Vise

en: _Visual bell
ie: _Visualisar sonette

en: _Working directory:
ie: _Directoria de labor:

en: _Wrap around
ie: _Ciclic sercha

en: _Zoom
ie: _Scale

en: and Igor Zakharov <f2404@yandex.ru>.
ie: e Igor Zakharov <f2404@yandex.ru>.

en: c_olumns
ie: c_olumnes

en: command
ie: comande

en: directory
ie: directoria

en: display
ie: ecran

en: font
ie: fonde

en: geometry
ie: geometrie

en: icon
ie: icone

en: role
ie: rol

en: row_s
ie: linea_s

en: seconds
ie: secondes

en: string
ie: catene

en: title
ie: titul

en: zoom
ie: scale
