gucharmap - en to it translation catalogue (357 entries)

en: <Low Surrogate>
it: <Surrogati bassi>

en: <Non Private Use High Surrogate>
it: <Surrogato alto per uso non privato>

en: <Plane 15 Private Use>
it: <Uso privato piano 15>

en: <Plane 16 Private Use>
it: <Uso privato piano 16>

en: <Private Use High Surrogate>
it: <Surrogato alto per uso privato>

en: <Private Use>
it: <Uso privato>

en: <not assigned>
it: <non assegnato>

en: Aegean Numbers
it: Numeri egei

en: Alchemical Symbols
it: Simboli alchemici

en: Alias names:
it: Pseudonimi:

en: All
it: Tutti

en: Alphabetic Presentation Forms
it: Forme di presentazione alfabetica

en: Anatolian Hieroglyphs
it: Geroglifici anatolici

en: Ancient Greek Musical Notation
it: Notazione musicale greco antico

en: Ancient Greek Numbers
it: Numeri greco antico

en: Ancient Symbols
it: Simboli antichi

en: Annotations and Cross References
it: Annotazioni e riferimenti incrociati

en: Approximate equivalents:
it: Equivalenti approssimati:

en: Arabic
it: Arabo

en: Arabic Extended-A
it: Arabo esteso-A

en: Arabic Mathematical Alphabetic Symbols
it: Simboli alfabetici matematici arabi

en: Arabic Presentation Forms-A
it: Forme di presentazione araba - A

en: Arabic Presentation Forms-B
it: Forme di presentazione araba - B

en: Arabic Supplement
it: Supplemento arabo

en: Armenian
it: Armeno

en: Arrows
it: Frecce

en: Avestan
it: Avestico

en: Bamum Supplement
it: Supplemento banum

en: Based on the Unicode Character Database 11.0.0
it: Basata sul database dei caratteri Unicode 11.0.0

en: Basic Latin
it: Latino base

en: Bassa Vah
it: Bassa vah

en: Block Elements
it: Elementi blocco

en: Bopomofo Extended
it: Bopomofo esteso

en: Box Drawing
it: Riquadri disegno

en: Braille Patterns
it: Forme Braille

en: By _Script
it: Per _scrittura

en: By _Unicode Block
it: Per blocco _Unicode

en: Byzantine Musical Symbols
it: Simboli musicali bizantini

en: C octal escaped UTF-8:
it: UTF-8 escaped ottale C:

en: CJK Compatibility
it: Compatibilità CJK

en: CJK Compatibility Forms
it: Forme compatibilità CJK

en: CJK Compatibility Ideographs
it: Ideogrammi compatibilità CJK

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
it: Ideogrammi supplemento compatibili CJK

en: CJK Ideograph Information
it: Informazione ideogramma CJK

en: CJK Radicals Supplement
it: Radicali CJK supplementari

en: CJK Strokes
it: Tratti CJK

en: CJK Symbols and Punctuation
it: Simboli e punteggiatura CJK

en: CJK Unified Ideographs
it: Ideogrammi unificati CJK

en: CJK Unified Ideographs Extension A
it: Estensione A ideogrammi unificati CJK

en: CJK Unified Ideographs Extension B
it: Estensione B ideogrammi unificati CJK

en: CJK Unified Ideographs Extension C
it: Estensione C ideogrammi unificati CJK

en: CJK Unified Ideographs Extension D
it: Estensione D ideogrammi unificati CJK

en: CJK Unified Ideographs Extension E
it: Estensione E ideogrammi unificati CJK

en: CJK Unified Ideographs Extension F
it: Estensione F ideogrammi unificati CJK

en: CJK squared font variant of
it: Variante quadrata CJK di

en: Canadian Aboriginal
it: Aborigeni canadesi

en: Canonical decomposition:
it: Scomposizione canonica:

en: Cantonese Pronunciation:
it: Pronuncia cantonese

en: Carian
it: Lingua caria

en: Caucasian Albanian
it: Albanese caucasico

en: Characte_r Table
it: Tabella ca_ratteri

en: Character Map
it: Tabella caratteri

en: Character Table
it: Tabella caratteri

en: Character _Details
it: Dettagli _carattere

en: Character found.
it: Carattere trovato.

en: Character map font description
it: Descrizione del tipo di carattere della tabella

en: Character map grouping method
it: Metodo di raggruppamento della tabella

en: Cherokee Supplement
it: Supplemento cherokee

en: Chess Symbols
it: Simboli degli scacchi

en: Combining Diacritical Marks
it: Segni diacritici combinabili

en: Combining Diacritical Marks Extended
it: Segni diacritici combinabili estesi

en: Combining Diacritical Marks Supplement
it: Supplemento segni diacritici combinabili

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
it: Segni diacritici combinabili per simboli

en: Combining Half Marks
it: Mezzi segni combinabili

en: Common
it: Comune

en: Common Indic Number Forms
it: Forme di numeri comuni indiani

en: Compatibility decomposition:
it: Scomposizione di compatibilità:

en: Control Pictures
it: Immagini di controllo

en: Coptic
it: Copto

en: Coptic Epact Numbers
it: Numeri copti epact

en: Copy to the clipboard.
it: Copia negli appunti.

en: Counting Rod Numerals
it: Barre numerali

en: Cuneiform
it: Cuneiforme

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
it: Numeri e punteggiatura cuneiformi

en: Currency Symbols
it: Simboli valuta

en: Cypriot
it: Cipriota

en: Cypriot Syllabary
it: Sillabario cipriota

en: Cyrillic
it: Cirillico

en: Cyrillic Extended-A
it: Cirillico esteso-A

en: Cyrillic Extended-B
it: Cirillico esteso-B

en: Cyrillic Extended-C
it: Cirillico esteso-C

en: Cyrillic Supplement
it: Supplemento cirillico

en: Definition in English:
it: Definizione in inglese:

en: Devanagari Extended
it: Devanagari esteso

en: Domino Tiles
it: Tessere domino

en: Early Dynastic Cuneiform
it: Cuneiforme pre-dinastico

en: Egyptian Hieroglyphs
it: Geroglifici egiziani

en: Emoticons
it: Emoticon

en: Encircled form of
it: Forma circoscritta di

en: Enclosed Alphanumeric Supplement
it: Supplemento alfanumerici racchiusi

en: Enclosed Alphanumerics
it: Alfanumerici racchiusi

en: Enclosed CJK Letters and Months
it: Lettere CJK racchiuse e mesi

en: Enclosed Ideographic Supplement
it: Supplemento ideogrammi racchiusi

en: Equivalents:
it: Equivalenti:

en: Ethiopic
it: Etiope

en: Ethiopic Extended
it: Etiope esteso

en: Ethiopic Extended-A
it: Etiope esteso-A

en: Ethiopic Supplement
it: Supplemento Etiope

en: FONT
it: TIPO_CARATTERE

en: Final presentation form of
it: Forme di presentazione finale di

en: Find
it: Trova

en: Find _Next
it: Trova successi_vo

en: Find _Previous
it: Trova pr_ecedente

en: Font
it: Tipo carattere

en: Font Family
it: Famiglia carattere

en: Font Size
it: Dimensione carattere

en: Font to start with; ex: 'Serif 27'
it: Tipo di carattere iniziale; es: 'Serif 27'

en: Font variant of
it: Variante del carattere

en: GNOME Character Map
it: Tabella caratteri GNOME

en: GNOME Character Map is a Unicode character map program, part of GNOME desktop. This program allows characters to be displayed by unicode block or script type. It includes brief descriptions of related characters and occasionally meanings of the character in question.
it: Tabella caratteri GNOME è una mappa dei caratteri Unicode parte dell'ambiente grafico GNOME. Consente la visualizzazione di caratteri per blocco Unicode o per tipologia di lingua. Comprende delle brevi descrizioni dei caratteri e anche il significato del carattere in questione.

en: General Character Properties
it: Proprietà generali del carattere

en: General Punctuation
it: Punteggiatura generica

en: Geometric Shapes
it: Forme geometriche

en: Geometric Shapes Extended
it: Forme geometriche estese

en: Georgian
it: Georgiano

en: Georgian Extended
it: Georgiano esteso

en: Georgian Supplement
it: Supplemento georgiano

en: Glagolitic
it: Glagolitico

en: Glagolitic Supplement
it: Supplemento glagolitico

en: Gothic
it: Gotico

en: Greek
it: Greco

en: Greek Extended
it: Greco esteso

en: Greek and Coptic
it: Greco e copto

en: Gucharmap can also be used to input or enter characters (by copy and paste). The search functionality allows the use of several search methods, including by unicode name or code point of the character.
it: È anche possibile usare Gucharmap per immettere caratteri (copiandoli e incollandoli). La funzionalità di ricerca consente di eseguire ricerche per il nome Unicode o tramite il code point del carattere.

en: Gunjala Gondi
it: Gunjala gondi

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
it: Forme a larghezza piena e dimezzata

en: Hangul Compatibility Jamo
it: Jamo compatibilità hangul

en: Hangul Jamo Extended-A
it: Hangul Jamo esteso-A

en: Hangul Jamo Extended-B
it: Hangul Jamo esteso-B

en: Hangul Syllables
it: Sillabe hangul

en: Hanifi Rohingya
it: Rohingya hanifi

en: Hebrew
it: Ebraico

en: High Private Use Surrogates
it: Surrogati per uso privato alto

en: High Surrogates
it: Surrogati alti

en: IPA Extensions
it: Estensioni IPA

en: Ideographic Description Characters
it: Caratteri di descrizione ideogrammi

en: Ideographic Symbols and Punctuation
it: Simboli ideografici e punteggiatura

en: Imperial Aramaic
it: Aramaico imperiale

en: In Unicode since:
it: Nella categoria Unicode da:

en: Indic Siyaq Numbers
it: Numeri indic siyaq

en: Information
it: Informazioni

en: Inherited
it: Ereditate

en: Initial presentation form of
it: Forme di presentazione iniziale di

en: Inscriptional Pahlavi
it: Iscrizioni pahlavi

en: Inscriptional Parthian
it: Iscrizioni parthian

en: Insert special characters into documents
it: Inserisce caratteri speciali nei documenti

en: Isolated presentation form of
it: Forme di presentazione isolata di

en: Japanese Kun Pronunciation:
it: Pronuncia giapponese kun:

en: Japanese On Pronunciation:
it: Pronuncia giapponese on:

en: Kana Extended-A
it: Kana esteso-A

en: Kana Supplement
it: Supplemento kana

en: Kangxi Radicals
it: Radicali Kangxi

en: Katakana Phonetic Extensions
it: Estensioni fonetiche Katakana

en: Khmer Symbols
it: Simboli Khmer

en: Korean Pronunciation:
it: Pronuncia coreana:

en: Lao
it: Laotiano

en: Last selected character
it: Ultimo carattere selezionato

en: Latin
it: Latino

en: Latin Extended Additional
it: Latino esteso aggiuntivo

en: Latin Extended-A
it: Latino esteso-A

en: Latin Extended-B
it: Latino esteso-B

en: Latin Extended-C
it: Latino esteso-C

en: Latin Extended-D
it: Latino esteso-D

en: Latin Extended-E
it: Latino esteso-E

en: Latin-1 Supplement
it: Supplemento Latino-1

en: Letter, Lowercase
it: Lettera, minuscola

en: Letter, Modifier
it: Lettera, modificatrice

en: Letter, Other
it: Lettera, altra

en: Letter, Titlecase
it: Lettera, titolatrice

en: Letter, Uppercase
it: Lettera, maiuscolo

en: Letterlike Symbols
it: Simboli tipo lettere

en: Linear A
it: Lineare A

en: Linear B
it: Lineare B

en: Linear B Ideograms
it: Ideogrammi lineari B

en: Linear B Syllabary
it: Sillabario lineare B

en: Low Surrogates
it: Surrogati bassi

en: Lycian
it: Lingua licia

en: Lydian
it: Lingua lydia

en: Mahjong Tiles
it: Tessere mahjong

en: Mandaic
it: Mandaico

en: Mandarin Pronunciation:
it: Pronuncia mandarina:

en: Manichaean
it: Manicheo

en: Mark, Enclosing
it: Segno, racchiuso

en: Mark, Non-Spacing
it: Segno, senza spaziatura

en: Mark, Spacing Combining
it: Segno, combinabile con spaziatura

en: Masaram Gondi
it: Masaram gondi

en: Match _whole word
it: _Parola intera

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
it: Simboli alfanumerici matematici

en: Mathematical Operators
it: Operatori matematici

en: Mayan Numerals
it: Numerali maya

en: Medial presentation form of
it: Forme di presentazione media di

en: Meetei Mayek Extensions
it: Estensioni meetei mayek

en: Meroitic Cursive
it: Meroitico corsivo

en: Meroitic Hieroglyphs
it: Geroglifici meroitici

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
it: Simboli matematici vari - A

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
it: Simboli matematici vari - B

en: Miscellaneous Symbols
it: Simboli vari

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
it: Simboli e frecce vari

en: Miscellaneous Symbols and Pictographs
it: Simboli e pittogrammi vari

en: Miscellaneous Technical
it: Simboli tecnici vari

en: Modifier Tone Letters
it: Lettere modificatrici di toni

en: Mongolian
it: Mongolo

en: Mongolian Supplement
it: Supplemento mongolo

en: Musical Symbols
it: Simboli musicali

en: Myanmar
it: Birmano

en: Myanmar Extended-A
it: Birmano esteso-A

en: Myanmar Extended-B
it: Birmano esteso-B

en: Nabataean
it: Nabateo

en: Narrow compatibility character of
it: Carattere di compatibilità stretto di

en: New Tai Lue
it: Nuovo Tai Lue

en: Next Block
it: Blocco successivo

en: Next Script
it: Scrittura successiva

en: No-break version of
it: Versione senza interruzione di

en: Not found.
it: Non trovato.

en: Notes:
it: Note:

en: Number Forms
it: Forme di numeri

en: Number, Decimal Digit
it: Numero, cifra decimale

en: Number, Letter
it: Numero, lettera

en: Number, Other
it: Numero, altro

en: Old Hungarian
it: Ungherese antico

en: Old Italic
it: Corsivo antico

en: Old North Arabian
it: Arabo settentrionale antico

en: Old Permic
it: Permiano antico

en: Old Persian
it: Antico persiano

en: Old Sogdian
it: Sogdian antico

en: Old South Arabian
it: Arabo meridionale antico

en: Old Turkic
it: Turco antico

en: Optical Character Recognition
it: Riconoscimento ottico caratteri

en: Ornamental Dingbats
it: Dingbat ornamentali

en: Other, Control
it: Altro, controllo

en: Other, Format
it: Altro, formato

en: Other, Not Assigned
it: Altro, non assegnato

en: Other, Private Use
it: Altro, uso privato

en: Other, Surrogate
it: Altro, surrogato

en: Page _Setup
it: _Impostazione pagina

en: Pahawh Hmong
it: Pahawh hmong

en: Palmyrene
it: Palmireno

en: Phaistos Disc
it: Disco di Festo

en: Phoenician
it: Fenicio

en: Phonetic Extensions
it: Estensioni fonetiche

en: Phonetic Extensions Supplement
it: Supplemento estensioni fonetiche

en: Playing Cards
it: Carte da gioco

en: Previous Block
it: Blocco precedente

en: Previous Script
it: Scrittura precedente

en: Private Use Area
it: Area uso privato

en: Psalter Pahlavi
it: Libro dei Salmi Pahlavi

en: Punctuation, Close
it: Punteggiatura, chiusa

en: Punctuation, Connector
it: Punteggiatura, raccordo

en: Punctuation, Dash
it: Punteggiatura, trattino

en: Punctuation, Final Quote
it: Punteggiatura, fine citazione

en: Punctuation, Initial Quote
it: Punteggiatura, inizio citazione

en: Punctuation, Open
it: Punteggiatura, aperta

en: Punctuation, Other
it: Punteggiatura, altra

en: Rumi Numeral Symbols
it: Simboli numerici rumi

en: Runic
it: Runico

en: Samaritan
it: Samaritano

en: Script
it: Scrittura

en: Search in character _details
it: Cerca nei _dettagli del carattere

en: See also:
it: Vedi anche:

en: Separator, Line
it: Separatore, linea

en: Separator, Paragraph
it: Separatore, paragrafo

en: Separator, Space
it: Separatore, spazio

en: Sho_w only glyphs from this font
it: _Mostra solo glifi da questo carattere

en: Shorthand Format Controls
it: Controlli shorthand format

en: Signwriting
it: Lingua dei segni

en: Sinhala Archaic Numbers
it: Numeri arcaici singalesi

en: Small Form Variants
it: Varianti piccole

en: Small variant form of
it: Forma variante piccola di

en: Snap _Columns to Power of Two
it: Spezza _colonne in potenze di due

en: Snap number of columns to a power of two
it: Spezza il numero delle colonne in potenze di due

en: Sora Sompeng
it: Sora sompeng

en: Spacing Modifier Letters
it: Lettere che modificano la spaziatura

en: Specials
it: Speciali

en: Subscript form of
it: Forma pedice di

en: Sundanese Supplement
it: Supplemento sundanese

en: Superscript form of
it: Forma apice di

en: Superscripts and Subscripts
it: Apici e pedici

en: Supplemental Arrows-A
it: Frecce supplementari - A

en: Supplemental Arrows-B
it: Frecce supplementari - B

en: Supplemental Arrows-C
it: Frecce supplementari - C

en: Supplemental Mathematical Operators
it: Operatori matematici supplementari

en: Supplemental Punctuation
it: Punteggiatura supplementare

en: Supplemental Symbols and Pictographs
it: Simboli e pittogrammi supplementari

en: Supplementary Private Use Area-A
it: Area-A a uso privato supplementare

en: Supplementary Private Use Area-B
it: Area-B a uso privato supplementare

en: Sutton SignWriting
it: Lingua dei segni Sutton

en: Symbol, Currency
it: Simbolo, valuta

en: Symbol, Math
it: Simbolo, matematico

en: Symbol, Modifier
it: Simbolo, modificatore

en: Symbol, Other
it: Simbolo, altro

en: Syriac
it: Siriano

en: Syriac Supplement
it: Supplemento siriaco

en: Tags
it: Cartellini

en: Tai Xuan Jing Symbols
it: Simboli Tai Xuan Jing

en: Tang Pronunciation:
it: Pronuncia tang:

en: Tangut Components
it: Componenti tangut

en: Thai
it: Tailandese

en: The font to use for the character map. If set to 'nothing' then the default is the system font with the size doubled. Otherwise it should be a font description string like 'Sans 24'.
it: Il tipo di carattere utilizzato per la tabella. Se impostato a "nothing", viene utilizzato il carattere di sistema con la dimensione raddoppiata, altrimenti deve essere la descrizione di un tipo di carattere come "Sans 24".

en: The number of columns in the character map grid is determined by the width of the window. If this setting is 'true' then the value will be forced to the nearest power of two.
it: Il numero delle colonne nella griglia dei caratteri è determinato dalla larghezza della finestra. Se impostato a VERO allora il valore verrà forzato alla potenza di due più vicina.

en: This is how the characters in the character map are grouped. The characters can either be grouped by 'script' or 'block'.
it: Questo indica come sono raggruppati i caratteri nella mappa. I valori possono essere "script" o "block".

en: This is the last character that was selected in the character map (and will be selected again when the character map is next started).
    
    By default, it is the first letter of the alphabet in the current locale.
it: Questo è l'ultimo carattere selezionato nella tabella e verrà selezionato nuovamente al successivo avvio della tabella.
    
    Come impostazione predefinita è la prima lettera dell'alfabeto nella lingua corrente.

en: Tibetan
it: Tibetano

en: Transport and Map Symbols
it: Simboli di trasporti e mappe

en: Ugaritic
it: Ugaritico

en: Unicode Block
it: Blocchi Unicode

en: Unicode category:
it: Categoria Unicode:

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
it: Sillabe aborigene canadesi unificate

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
it: Sillabe aborigene canadesi unificate estese

en: Unknown character, unable to identify.
it: Carattere sconosciuto, impossibile da identificare.

en: Unspecified compatibility character of
it: Carattere di compatibilità non specificato di

en: Variation Selectors
it: Selettori di variazioni

en: Variation Selectors Supplement
it: Selettori di variazioni supplementari

en: Various Useful Representations
it: Varie rappresentazioni utili

en: Vedic Extensions
it: Estensioni vediche

en: Vertical Forms
it: Forme verticali

en: Vertical layout presentation form of
it: Forma di presentazione verticale di

en: Vietnamese Pronunciation:
it: Pronuncia vietnamita:

en: Vulgar fraction form of
it: Forma frazione volgare di

en: Warang Citi
it: Citi warang

en: Wide compatibility character of
it: Carattere di compatibilità ampio di

en: XML decimal entity:
it: Entità XML decimale:

en: Yi Radicals
it: Radicali Yi

en: Yi Syllables
it: Sillabe Yi

en: Yijing Hexagram Symbols
it: Simboli esagrammi Yijing

en: Zanabazar Square
it: Zanabazar quadrato

en: Zoom _In
it: Aum_enta ingrandimento

en: Zoom _Out
it: Rid_uci ingrandimento

en: [STRING…]
it: [STRINGA…]

en: [not a printable character]
it: [carattere non stampabile]

en: _About
it: _Informazioni

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Close Window
it: Chi_udi finestra

en: _Contents
it: _Sommario

en: _Find
it: Tr_ova

en: _Go
it: V_ai

en: _Help
it: A_iuto

en: _Next
it: _Successivo

en: _Next Character
it: Carattere su_ccessivo

en: _Normal Size
it: _Dimensione normale

en: _Previous
it: _Precedente

en: _Previous Character
it: Carattere pr_ecedente

en: _Print
it: Stam_pa

en: _Search
it: C_erca

en: _Search:
it: C_erca:

en: _Text to copy:
it: _Testo da copiare:

en: _View
it: _Visualizza

en: font;unicode;
it: carattere;caratteri;unicode;tabella;
