Xfce Apps - en to sq translation catalogue (384 entries)

en: Ad_vanced
sq: Të _mëtejshme

en: All Files
sq: Tërë Kartelat

en: Allow bold te_xt
sq: Lejo _tekst të trashë

en: Allows the terminal to play sound to indicate some events.
sq: E lejon terminalin të luajë një tingull për të sinjalizuar ndonjë akt në të.

en: Allows the terminal to use WM's capability of urgent hint to indicate some events.
sq: E lejon terminalin të përdorë aftësinë e WM-së për cytje urgjente për të sinjalizuar ndonjë akt në të.

en: Always
sq: Përherë

en: Always keep window on _top
sq: Mbaje përherë dritare _sipër

en: Appearance and Animation
sq: Dukje dhe Animacion

en: Arabic
sq: Arabe

en: Armenian
sq: Armene

en: Auto-detect
sq: Vetëzbulo

en: Auto-hi_de mouse pointer
sq: _Vetëfshih shigjetën e miut

en: Automatically _copy selection to clipboard
sq: Kopjoje vetvetiu përzgjedhjen në të papastër

en: B_old text color:
sq: Ngjyrë teksti për të tr_asha:

en: Background
sq: Sfond

en: Background image
sq: Figurë sfond

en: Baltic
sq: Baltike

en: Behavior
sq: Sjellje

en: Black
sq: E zezë

en: Black on White
sq: E zezë në të Bardhë

en: Blue
sq: E kaltër

en: Brown / Yellow
sq: Kafe /E verdhë

en: C_ase sensitive
sq: _Siç është shkruar

en: C_ustom command:
sq: Urdhër _vetjak:

en: Cell spacing:
sq: Hapësirë kutie:

en: Celtic
sq: Celtike

en: Centered
sq: Qendërzuar

en: Central European
sq: Europiane Qendore

en: Chinese Simplified
sq: Kineze e Thjeshtuar

en: Chinese Traditional
sq: Kineze Tradicionale

en: Choose Terminal Font
sq: Zgjidhni Shkronja Terminali

en: Choose background color
sq: Zgjidhni ngjyrë sfondi

en: Choose bold font color
sq: Zgjidhni ngjyrë për shkronja me të trasha

en: Choose cursor background color
sq: Zgjidhni ngjyrë të pasme kursori

en: Choose cursor foreground color
sq: Zgjidhni ngjyrë të përparme kursori

en: Choose tab activity color
sq: Zgjidhni ngjyrë veprimtarie skede

en: Choose text color
sq: Zgjidhni ngjyrë teksti

en: Choose text selection background color
sq: Zgjidhni ngjyrë të pasme përzgjedhje teksti

en: Choose text selection foreground color
sq: Zgjidhni ngjyrë të përparme përzgjedhje teksti

en: Choose title color
sq: Zgjidhni ngjyrë titulli

en: Clipboard
sq: E papastër

en: Close
sq: Mbylle

en: Close Other Ta_bs
sq: Mbylli Skedat e _Tjera

en: Close T_ab
sq: Mbylle _Skedën

en: Close _Window
sq: Mbylle _Dritaren

en: Close all tabs?
sq: Të mbyllen tërë skedat?

en: Close tab?
sq: Të mbyllet skeda?

en: Close this tab
sq: Mbylle këtë skedë

en: Close window?
sq: Të mbyllet dritarja?

en: Co_mpatibility
sq: _Përputhshmëri

en: Color Selector
sq: Përzgjedhës Ngjyrash

en: Command
sq: Urdhër

en: Compatibility
sq: Përputhshmëri

en: Compose Email
sq: Hartoni Email

en: Configure Xfce Terminal
sq: Formësoni Terminalin Xfce

en: Consider the following
    characters part of a _word
    when double clicking:
sq: Shenjat vijuese shihi
    si pjesë të një fjale,
    gjatë dyklikimesh:

en: Controls whether text in the terminal is allowed to blink when '\e[5m' escape codes are used.
sq: Kjo kontrollon nëse teksti në terminal lejohet të xixëllojë kur përdoren kode paraprirjeje '\e[5m'.

en: Copy Email Address
sq: Kopjo Adresë Email

en: Copy Link Address
sq: Kopjo Adresë Lidhjeje

en: Copy _Input To All Tabs...
sq: Kopjoni Ç’jepet, Te Krejt Skedat…

en: Copy _Input:
sq: Kopjoni Ç’jepet:

en: Copy as _HTML
sq: Kopjoje si _HTML

en: Copy input
sq: Kopjoni ç’jepet

en: Copy to clipboard
sq: Kopjo në të papastër

en: Copy to clipboard as HTML
sq: Kopjoje në të papastër si HTML

en: Cu_rsor color:
sq: Ngjyrë k_ursori:

en: Cursor
sq: Kursor

en: Cursor blinks
sq: Xixëllim kursori

en: Cursor shape:
sq: Formë kursori:

en: Custom Colors
sq: Ngjyra Vetjake

en: Cyan
sq: Gurkali

en: Cyrillic
sq: Cirilike

en: D_uration:
sq: _Kohëzgjatje:

en: Dark Gray
sq: Gri e Errët

en: Dark Pastels
sq: Pastele të Errët

en: Default (%s)
sq: Parazgjedhje (%s)

en: Default character e_ncoding:
sq: _Kodim parazgjedhje për shkronjat:

en: Default geometry:
sq: Gjeometri parazgjedhje:

en: Disable _help window shortcut key (F1 by default)
sq: Çaktivizo tastin shkurtore për dritare _ndihme (si parazgjedhje, F11)

en: Disable all me_nu access keys (such as Alt+f)
sq: Çaktivizo tërë tastet e hyrjes në me_nu (të tillë si Alt+f)

en: Disable m_enu shortcut key (F10 by default)
sq: Çaktivizo tastin shkurtore për menu (si parazgjedhje, F10)

en: Disabled
sq: Çaktivizuar

en: Display _borders around new windows
sq: Shfaq anë rreth dritaresh të reja

en: Display _menubar in new windows
sq: Shfaq shtyllë _menush në dritare të reja

en: Display _toolbar in new windows
sq: Shfaq _panel në dritare të reja

en: Display help contents
sq: Shfaq lëndë ndihme

en: Display mismatch
sq: Mospërputhje ekranesh

en: Do _not ask me again
sq: Mos _më pyet sërish

en: Double Click
sq: Dyklikim

en: Down
sq: Poshtë

en: Drop-do_wn
sq: _Hapmbyll

en: Drop-down Terminal
sq: Terminal Hap-mbyll

en: Enable this option to allow applications running inside the terminal windows to use bold text.
sq: Aktivizojeni këtë mundësi për të lejuar aplikacione që xhirojnë brenda dritaresh terminali të përdorin tekst me shkronja të trasha.

en: Enable this option to allow escape sequences such as '\e[1;35m' to switch text to bright colors in addition to bold. If disabled, text color will remain intact.
sq: Aktivizojeni këtë mundësi për të lejuar sekuenca paraprirëse, të tilla si '\e[1;35m', të kalojnë në shfaqje me tekst me ngjyra të ndritshme, përveçse të trasha. Në qoftë e çaktivizuar, ngjyra e tekstit do të mbetet e paprekur.

en: Enable this option to set a custom bold color. If disabled the text color will be used.
sq: Aktivizojeni këtë mundësi për të caktua një ngjyrë vetjake për shkronja me të trasha. Në qoftë e çaktivizuar, do të përdoret ngjyra e tekstit.

en: Enable this option to set custom text and background colors for the cursor. If disabled the background and text colors will be reversed.
sq: Aktivizojeni këtë mundësi që të caktoni për kursorin ngjyra vetjake teksti dhe sfondi. Në qoftë e çaktivizuar, do të rikthehen ngjyrat për sfond dhe tekst.

en: Enable this option to set custom text and background colors for the selection. If disabled the background and text colors will be reversed.
sq: Aktivizojeni këtë mundësi që të caktoni për përzgjedhjen ngjyra vetjake teksti dhe sfondi. Në qoftë e çaktivizuar, do të rikthehen ngjyrat për sfond dhe tekst.

en: Enable this option to show the menubar in newly created terminal windows.
sq: Aktivizojeni këtë mundësi për të shfaqur shtyllën e menuve në dritare terminali të krijuara rishtazi.

en: Enable this option to show the toolbar in newly created terminal windows.
sq: Aktivizojeni këtë mundësi për ta shfaqur panelin në dritare terminali të sapokrijuara.

en: Enable this option to show window decorations around newly created terminal windows.
sq: Aktivizojeni këtë mundësi për të shfaqur zbukurime dritaresh përreth dritaresh terminali të krijuara rishtazi.

en: Enable this option to use system-wide monospace font.
sq: Aktivizojeni këtë mundësi që të përdoren shkronja monospace në tërë sistemin.

en: Enables you to press any key on the keyboard to scroll down the terminal window to the command prompt.
sq: Ju bën të mundur shtypjen e çfarëdo tasti të tastierës për rrëshqitje poshtë brenda dritares së terminalit kur pritet dhënie urdhri.

en: Encoding
sq: Kodim

en: Enter the text to be copied to all tabs
sq: Jepni tekstin që duhet kopjuar te krejt skedat

en: Enter the title for the current terminal tab
sq: Jepni titullin për skedën e çastit të terminalit

en: Erase TTY
sq: Fshi TTY

en: Escape sequence
sq: Sekuencë paraprirjeje

en: Failed to connect to session manager: %s
sq: S’u arrit të lidhet te përgjegjës sesionesh: %s

en: Failed to create the regular expression
sq: S’u arrit të krijohej shprehje e rregullt

en: Failed to execute child
sq: S’u arrit të ekzekutohej pjella

en: Failed to open the URL '%s'
sq: S’u arrit të hapej URL-ja '%s'

en: Failed to save terminal contents
sq: S’u arrit të ruhej lëndë terminali

en: Failed to set encoding %s
sq: S’u arrit të caktohej kodimi %s

en: Find
sq: Gjej

en: Find Ne_xt
sq: Gjej _Pasuesin

en: Find Pre_vious
sq: Gjej të _Mëparshmin

en: Font
sq: Shkronja

en: General
sq: Të përgjithshme

en: General Options
sq: Mundësi të Përgjithshme

en: Georgian
sq: Gjeorgjike

en: Goes after initial title
sq: Hyn pas titullit fillestar

en: Goes before initial title
sq: Hyn para titullit fillestar

en: Greek
sq: Greke

en: Green
sq: E gjelbër

en: Green on Black
sq: E gjelbër në të Zezë

en: He_ight:
sq: _Lartësi:

en: Hebrew
sq: Hebraike

en: Help
sq: Ndihmë

en: If disabled, URLs can be opened by Ctrl + left mouse click.
sq: Në qoftë e çaktivizuar, URL-të mund të hapen përmes Ctrl + klikim me të majtin e miut.

en: If disabled, new tab will be opened in the rightmost position.
sq: Në qoftë e çaktivizuar, skeda e re do të hapet në pozicion e skajshëm djathtas.

en: If enabled, the shortcut to open and retract the window will give focus, rather than closing it, if it has previously lost focus
sq: Në u aktivizoftë, shkurtorja për hapje dhe tërheqje të dritares do të japë fokus, në vend se ta mbyllë, nëse më parë kish humbur fokusin

en: Image Files
sq: Kartela Figurë

en: Invalid argument for option "--dynamic-title-mode": %s
sq: Argument i pavlefshëm për mundësinë "--dynamic-title-mode": %s

en: Invalid geometry string "%s"
sq: Varg gjeometrie i pavlefshëm "%s"

en: Isn't displayed
sq: S'paraqitet

en: Japanese
sq: Japoneze

en: Keep window open when it loses focus
sq: Mbaje dritaren të hapur kur humbet fokusi

en: Korean
sq: Koreane

en: L_eft
sq: _Majtas

en: Last _Active Tab
sq: Skeda e Fundit _Aktive

en: Light Blue
sq: E kaltër e Çelët

en: Light Cyan
sq: Gurkali e Çelët

en: Light Gray
sq: Gri e Çelët

en: Light Green
sq: E gjelbër e Çelët

en: Light Magenta
sq: E purpur e Çelët

en: Light Red
sq: E kuqe e Çelët

en: Load Presets...
sq: Ngarko Paracaktime…

en: Magenta
sq: E purpur

en: Match _entire word only
sq: Përputhje vetëm me _krejt fjalën

en: Match as _regular expression
sq: Përputhje si shprehje të _rregullt

en: Misc
sq: Të ndryshme

en: Move Tab _Left
sq: Kaloje Skedën _Majtas

en: Move Tab _Right
sq: Kaloje Skedën _Djathtas

en: Move to monitor with poi_nter
sq: Kalo te monitori që ka k_ursorin

en: Narrow
sq: I ngushtë

en: Never
sq: Kurrë

en: None (use solid color)
sq: Asnjë (përdor ngjyrë të plotë)

en: Nordic
sq: Nordike

en: Note: Ctrl+click for color editor.
sq: Shënim: Ctrl+click për përpunues ngjyrash.

en: OPTION
sq: MUNDËSI

en: On the left side
sq: Në anën e majtë

en: On the right side
sq: Në anën e djathtë

en: Opacity setting is not available since compositing is either disabled
    or not supported by your Window Manager.
sq: S’ka rregullim patejdukshmërie, ngaqë kompozimi ose është
    i çaktivizuar, ose s’mbulohet nga Përgjegjësi juaj i Dritareve.

en: Open Link
sq: Hap Lidhje

en: Open T_erminal
sq: Hap T_erminal

en: Open _Tab
sq: Hap _Skedë

en: Open a dialog to specify the color
sq: Hap dialog për caktimin e ngjyrës

en: Open a new terminal tab
sq: Hap skedë të re terminali

en: Open a new terminal window
sq: Hap dritare të re terminali

en: Open new tab to the _right of the active tab
sq: Hap skedë të re në të _djathtë të skedës aktive

en: Open the preferences dialog
sq: Hap dialogun e parapëlqimeve

en: Opening New Windows
sq: Hapje Dritaresh të Reja

en: Option "%s" requires specifying the color as its parameter
sq: Mundësia "%s" lyp përcaktimin e ngjyrës si parametër të vet

en: Option "--command/-e" requires specifying the command to run as its parameter
sq: Mundësia "--command/-e" lyp tregimin e urdhrit për xhirim si parametër të vet

en: Option "--default-display" requires specifying the default X display as its parameter
sq: Mundësia "--default-display" lyp tregimin e ekranit X parazgjedhje si parametër të vet

en: Option "--default-working-directory" requires specifying the default working directory as its parameter
sq: Mundësia "--command/-e" lyp tregimin e drejtorisë parazgjedhje të punimit si parametër të vet

en: Option "--display" requires specifying the X display as its parameter
sq: Mundësia "--display" lyp tregimin e ekranit X si parametër të vet

en: Option "--dynamic-title-mode" requires specifying the dynamic title mode as its parameter
sq: Mundësia "--dynamic-title-mode" lyp përcaktimin e mënyrës së titullit dinamik si parametër të vet

en: Option "--execute/-x" requires specifying the command to run on the rest of the command line
sq: Mundësia "--execute/-x" lyp tregimin e urdhrit për xhirim te pjesa e mbetur për rreshtin e urdhrit

en: Option "--font" requires specifying the font name as its parameter
sq: Mundësia "--font" lyp përcaktimin e emrit të shkronjave si parametër të vet

en: Option "--geometry" requires specifying the window geometry as its parameter
sq: Mundësia "--geometry" lyp tregimin e gjeometrisë së dritares si parametër të vet

en: Option "--icon/-I" requires specifying an icon name or filename as its parameter
sq: Mundësia "--icon/-I" lyp përcaktimin e emrit ose emrit të kartelës së ikonës si parametër të vet

en: Option "--initial-title" requires specifying the initial title as its parameter
sq: Mundësia "--title-title" lyp tregimin e titullit fillestar si parametër të vet

en: Option "--role" requires specifying the window role as its parameter
sq: Mundësia "--role" lyp tregimin e rolit të dritares si parametër të vet

en: Option "--sm-client-id" requires specifying the unique session id as its parameter
sq: Mundësia "--sm-client-id" lyp përcaktimin e ID-së unike të sesionit si parametër të vet

en: Option "--startup-id" requires specifying the startup id as its parameter
sq: Mundësia "--startup-id" lyp tregimin e id-së së nisjes si parametër të vet

en: Option "--title/-T" requires specifying the title as its parameter
sq: Mundësia "--title/-T" lyp tregimin e titullit si parametër të vet

en: Option "--working-directory" requires specifying the working directory as its parameter
sq: Mundësia "--working-directory" lyp tregimin e drejtorisë së punës si parametër të vet

en: Option "--zoom" requires specifying the zoom (%d .. %d) as its parameter
sq: Mundësia "--zoom" lyp përcaktimin e shkallës së zoom-it (%d ... %d) si parametër të vet

en: Other
sq: Tjetër

en: Palette
sq: Paletë

en: Paste _Selection
sq: Ngjite _Përzgjedhjen

en: Paste from clipboard
sq: Ngjit prej së papastrës

en: Pasting this text to the terminal may be dangerous as it looks like
    some commands may be executed, potentially involving root access ('sudo').
sq: Hedhja e këtij teksti te terminali mund të jetë e rrezikshme, ngaqë duket se
    mund të ekzekutohen urdhra, të lidhura potencialisht me hyrje rrënje ('sudo').

en: Please report bugs to <%s>.
sq: Ju lutemi, të metat njoftojini te <%s>.

en: Position
sq: Pozicion

en: Pr_eferences...
sq: P_arapëlqime…

en: Presets
sq: Paracaktime

en: Re_wrap terminal contents on resize
sq: _Mbështill lëndë terminali gjatë ripërmasimesh

en: Received invalid color data: Wrong format (%d) or length (%d)
sq: U morën të dhëna ngjyre të pavlefshme: Format (%d) ose gjatësi (%d) e gabuar

en: Red
sq: E kuqe

en: Replaces initial title
sq: Zëvendëson titullin fillestar

en: Rese_t
sq: Rikthe te parazgjedhjet

en: Reset
sq: Riktheje në fillimet

en: Reset cell spacing values to defaults
sq: Rikthe te parazgjedhjet vlerat për hapësirë mes kutizash

en: Reset double click options to defaults
sq: _Riktheji mundësitë e dyklikimit te parazgjedhjet

en: Reset tab activity _indicator after
sq: Zero _tregues veprimtarie skedash pas

en: Right
sq: Djathtas

en: Romanian
sq: Rumune

en: Run a _custom command instead of my shell
sq: Xhiro një urdhër _vetjak, në vend se shellin tim

en: Sa_ve Contents...
sq: R_uani Lëndë…

en: Save contents...
sq: Ruani lëndë…

en: Scaled
sq: Shkallëzuar

en: Scroll on _keystroke
sq: Rrëshqit kur sh_typet një tast

en: Scroll_back:
sq: Rrëshqitje _mbprasht:

en: Scrolling
sq: Rrëshqitje

en: Search terminal contents
sq: Kërkoni në lëndë terminali

en: See the %s man page for full explanation of the options above.
sq: Për shpjegim të hollësishëm të mundësive më sipër, shihni faqen man %s.

en: Select Background Image File
sq: Përzgjidhni Kartelë Figure Sfondi

en: Select _All
sq: Përzgjidhi _Krejt

en: Select this option to allow commands that use utmp/wtmp records (such as `write` or `wall`) to work.
sq: Përzgjidheni këtë mundësi që të lejoni urdhra që përdorin zëra utmp/wtmp (të tillë si `write` ose `wall`) të funksionojnë.

en: Select this option to force Terminal to run custom command instead of your shell when you open new terminals.
sq: Përzgjidheni këtë mundësi që ta detyroni Terminalin të xhirojë urdhër vetjak, në vend se të shellit tuaj, kur hapni terminale të rinj.

en: Select this option to force Terminal to run your shell as a login shell when you open new terminals. See the documentation of your shell for details about differences between running it as interactive shell and running it as login shell.
sq: Përzgjidhni këtë mundësi për ta detyruar Terminalin të xhirojë shellin tuaj si shell hyrjesh, kur hapni terminale të rinj. Për të dhëna rreth dallimeve midis xhirimit të tij si shell ndërveprues dhe xhirimit të tij si shell hyrjesh, shihni dokumentimin e shellit tuaj .

en: Select this option to make new terminals (tabs or windows) use custom working directory. Otherwise, current working directory will be used.
sq: Përzgjidheni këtë mundësi për t’i bërë terminalet e rinj (skeda apo dritare) të përdorin drejtori vetjake pune. Përndryshe, do të përdoret drejtoria e tanishme e punës.

en: Set Title Co_lor...
sq: _Caktoni Ngjyrë Titulli…

en: Set _Encoding
sq: Caktoni _Kodim

en: Shortcuts
sq: Shkurtore

en: Show Window _Borders
sq: Shfaq _Anë Dritaresh

en: Show _Menubar
sq: Shfaq Shtyllë _Menush

en: Show _Toolbar
sq: Shfaq _Panelin

en: Show _status icon in notification area
sq: Shfaq ikonë _gjendjesh te fusha e njoftimeve

en: Show a dialog that allows to edit text that is considered unsafe for pasting.
sq: Shfaq një dialog që lejon të përpunohet tekst i konsideruar jo i parrezik për hedhje në terminal.

en: Show bold text in b_right colors
sq: Tekstin me të trasha shfaqe me ngjyra të n_dritshme

en: Show unsafe _paste dialog
sq: Shfaq dialog _ngjitjeje jo të sigurt

en: Show window _borders
sq: Shfaq _anë dritareje

en: Show/hide the menubar
sq: Shfaq/fshih shtyllën e menusë

en: Show/hide the toolbar
sq: Shfaq/fshih panelin

en: Show/hide the window decorations
sq: Shfaq/fshih zbukurime dritaresh

en: Solarized (dark)
sq: Me diell (e errët)

en: Solarized (light)
sq: Me diell (e çelët)

en: South-Eastern Europe
sq: Europa Jug-Lindore

en: Specifies the number of lines that you can scroll back using the scrollbar.
sq: Përcakton numrin e rreshtave që mund të rrëshqisni mbrapsht kur përdoret shtylla e rrëshqitjeve.

en: St_yle:
sq: _Stil:

en: Stretched
sq: Shformuar

en: Switch to last active tab
sq: Hidhu te skeda e fundit aktive

en: Switch to next tab
sq: Kalo te skeda pasuese

en: Switch to previous tab
sq: Kalo te skeda e mëparshme

en: T_abs
sq: _Skeda

en: Tab Options
sq: Mundësi Skedash

en: Tab activit_y color:
sq: Ngjyrë vepr_imtarie skede:

en: Tabs
sq: Skeda

en: Terminal Emulator
sq: Emulues Terminali

en: Terminal Preferences
sq: Parapëlqime Terminali

en: Text _selection color:
sq: Ngjyrë _përzgjedhje teksti:

en: Text blinks:
sq: Xixëllim teksti:

en: Thai
sq: Tajlandeze

en: The Xfce development team. All rights reserved.
sq: Ekipi i zhvillimit të Xfce-së. Tërë të drejtat të rezervuara.

en: The child process exited normally with status %d.
sq: Procesi pjellë përfundoi normalisht, me gjendjen %d.

en: The child process was aborted by signal %d.
sq: Procesi pjellë u ndërpre nga sinjali %d.

en: The child process was aborted.
sq: Procesi pjellë u ndërpre.

en: The random color is based on the selected background color, keeping the same brightness.
sq: Ngjyra kuturu bazohet te ngjyra e përzgjedhur për sfondin, duke ruajtur të njëjtin ndriçim.

en: There are still processes running in some tabs.
    Closing this window will kill all of them.
sq: Ka ende procese në xhirim e sipër në disa skeda.
    Mbyllja e kësaj dritareje do t’i asgjësojë krejt ata.

en: There is still a process running.
    Closing this tab will kill it.
sq: Ka ende një proces në xhirim e sipër.
    Mbyllja e kësaj skede do ta asgjësojë atë.

en: There is still a process running.
    Closing this window will kill it.
sq: Ka ende një proces në xhirim e sipër.
    Mbyllja e kësaj dritareje do ta asgjësojë atë.

en: These options may cause some applications to behave
    incorrectly. They are only here to allow you to work around
    certain applications and operating systems that expect
    different terminal behavior.
sq: Këto mundësi mund të shkaktojnë sjellje të pasaktë
    të ndonjë aplikacioni. Gjenden këtu vetëm për t’ju lejuar
    një rrugëzgjidhje rreth disa aplikacionesh dhe sistemesh
    operativë që presin tjetër sjellje nga terminali.

en: This option controls whether the cursor will be blinking or not.
sq: Kjo mundësi kontrollon nëse kursori do të xixëllojë apo jo.

en: This option controls whether the terminal will have no limits on scrollback.
sq: Kjo mundësi kontrollon nëse terminali do të ketë apo jo kufij në rrëshqitjen mbrapsht.

en: This option controls whether the terminal will scroll down automatically whenever new output is generated by the commands running inside the terminal.
sq: Kjo mundësi kontrollon nëse terminali do të rrëshqasë vetvetiu poshtë, sa herë që prodhohen përfundime të reja nga urdhra që xhirojnë brenda terminalit.

en: This window has %d tabs open. Closing this window
    will also close all its tabs.
sq: Kjo dritare ka %d skeda të hapura. Mbyllja e kësaj
    dritareje do të sjellë mbylljen e krejt skedave të saj.

en: Tiled
sq: Tjegullzuar

en: Title
sq: Titull

en: Toggle Drop-down Terminal
sq: Shfaq/fshih Terminal Hap-mbyll

en: Toggle fullscreen mode
sq: Kalo në/dil nga mënyra “sa krejt ekrani”

en: Toggle read-only mode
sq: Kalo në/dil nga mënyrë “vetëm për lexim”

en: Transparent background
sq: Sfond i tejdukshëm

en: Turkish
sq: Turke

en: U_p
sq: _Sipër

en: Unable to determine your login shell.
sq: S’arrihet të përcaktohet shell juaji për hyrje.

en: Unable to drop Mozilla URL on terminal: Wrong format (%d) or length (%d)
sq: S’arrihet të hidhet në terminal URL Mozilla: Format (%d) ose gjatësi e gabuar (%d)

en: Unable to drop URI list on terminal: Wrong format (%d) or length (%d)
sq: S’arrihet të hidhet në terminal Listë URI: Format (%d) ose gjatësi e gabuar (%d)

en: Unable to drop selection of type text/plain to terminal: Wrong format (%d) or length (%d)
sq: S’arrihet të hidhet në terminal përzgjedhje e llojit tekst/i thjeshtë: Format (%d) ose gjatësi (%d) e gabuar

en: Unable to parse color: %s
sq: S’arrihet të përtypet ngjyra: %s

en: Unable to register terminal service: %s
sq: S’arrihet të regjistrohet shërbim terminali: %s

en: Underline
sq: Të nënvizuara

en: Unicode
sq: Unikod

en: Unknown option "%s"
sq: Mundësi e panjohur "%s"

en: Unli_mited scrollback
sq: Rrëshqitje mbrapsht e pa_kufizuar

en: Untitled
sq: Pa titull

en: Usage:
sq: Përdorimi:

en: Use _middle mouse click to close tabs
sq: Përdor klikim me _butonin e mesit të miut për mbyllje skedash

en: Use custom styling to make tabs _slim (restart required)
sq: Përdor stilizim vetjak për t’i bërë skedat të hajthta (lyp rinisje)

en: Use middle mouse click to open _URLs
sq: Përdor klikim me butonin e mesit të miut për hapje _URL-sh

en: Use shortcut to _focus visible window
sq: Përdor shkurtore për të kaluar _fokusin në dritare të dukshme

en: Use system _font
sq: Përdor shkronja sistemi

en: User id mismatch
sq: Mospërputhje id-je përdoruesi

en: Vietnamese
sq: Vietnameze

en: Visit Xfce Terminal website
sq: Vizitoni sajtin e Terminalit Xfce

en: Warning
sq: Kujdes

en: Warning: Unsafe Paste
sq: Kujdes: Ngjitje Jo e Sigurt

en: Western European
sq: Europiane Perëndimore

en: When focused
sq: Nën fokus

en: When unfocused
sq: Jashtë fokusi

en: White
sq: E bardhë

en: White on Black
sq: E bardhë në të Zezë

en: Wi_dth:
sq: _Gjerësi:

en: Wide
sq: I gjerë

en: Window Options
sq: Mundësi Dritareje

en: Window or Tab Separators
sq: Ndarës Dritaresh ose Skedash

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>,
sq: Shkruar nga Benedikt Meurer <benny@xfce.org>,

en: Xfce Terminal
sq: Terminal Xfce

en: Xfce Terminal Emulator
sq: Emulues Terminali Xfce

en: Xfce Terminal Settings
sq: Rregullime Terminali Xfce

en: Yellow
sq: E verdhë

en: Zoom _In
sq: Z_madhoje

en: Zoom _Out
sq: Z_vogëloje

en: Zoom in with larger font
sq: Zmadhoje me shkronja më të mëdha

en: Zoom out with smaller font
sq: Z_vogëloje me shkronja më të vogla

en: Zoom to default size
sq: Sa madhësia parazgjedhje

en: _About
sq: _Rreth

en: _Always show tabs
sq: Shfaq skeda _përherë

en: _Ambiguous-width characters:
sq: Shenja me gjer_ësi të paqartë:

en: _Appearance
sq: _Dukje

en: _Audible bell
sq: Zile e _dëgjueshme

en: _Background color:
sq: Ngjyrë _sfondi:

en: _Backspace key generates:
sq: Tasti _Backspace prodhon:

en: _Cancel
sq: _Anuloje

en: _Clear Scrollback and Reset
sq: _Spastro Rrëshqitje Mbrapsht dhe Riktheje te Parazgjedhjet

en: _Close
sq: _Mbylle

en: _Colors
sq: _Ngjyra

en: _Contents
sq: _Lëndë

en: _Copy
sq: _Kopjo

en: _Delete key generates:
sq: Tasti _Delete prodhon:

en: _Detach Tab
sq: _Shqite Skedën

en: _Dynamically-set title:
sq: Titull i caktuar në mënyrë _dinamike:

en: _Edit
sq: _Përpunoni

en: _File
sq: _Kartelë

en: _File:
sq: _Kartelë:

en: _Find...
sq: _Gjeni…

en: _Fullscreen
sq: _Sa krejt ekrani

en: _General
sq: Të _përgjithshme

en: _Help
sq: _Ndihmë

en: _Initial title:
sq: Titull _fillestar:

en: _Keep window open when it loses focus
sq: _Mbaje dritaren të hapur kur humbet fokusin

en: _Next
sq: _Pasuesen

en: _Next Tab
sq: Skeda _Pasuese

en: _Normal Size
sq: Madhësi _Normale

en: _Opacity:
sq: _Patejdukshmëri:

en: _Paste
sq: _Ngjite

en: _Previous
sq: Të _mëparshmen

en: _Previous Tab
sq: Skeda e _Mëparshme

en: _Read-Only
sq: _Vetëm-Për-Lexim

en: _Relaunch
sq: _Rinise

en: _Reset
sq: _Riktheje te parazgjedhjet

en: _Reset compatibility options to defaults
sq: _Riktheji mundësitë e përputhshmërisë te parazgjedhjet

en: _Run command as login shell
sq: _Xhiro urdhër si shell hyrjesh

en: _Save
sq: _Ruaje

en: _Search for:
sq: _Kërko për:

en: _Set Title...
sq: _Caktoni Titull…

en: _Shading:
sq: _Hijezim:

en: _Text color:
sq: Ngjyrë _teksti:

en: _Title:
sq: _Titull:

en: _Undo Close Tab
sq: _Zhbëje Mbylljen e Skedës

en: _Update utmp/wtmp records when command is launched
sq: _Përditëso regjistrime utmp/wtmp, kur niset urdhri

en: _Use system theme colors for text and background
sq: _Përdor ngjyra teme sistemi për tekst dhe sfond

en: _Vary the background color for each tab
sq: _Ndryshoje ngjyrën e sfondit për çdo skedë

en: _View
sq: _Parje

en: _Visual bell
sq: Zile _pamore

en: _Working directory:
sq: _Drejtoria e punës:

en: _Wrap around
sq: _Mbështille

en: and Igor Zakharov <f2404@yandex.ru>.
sq: dhe Igor Zakharov <f2404@yandex.ru>.

en: c_olumns
sq: _shtylla

en: color
sq: ngjyrë

en: command
sq: urdhër

en: directory
sq: drejtori

en: display
sq: ekran

en: font
sq: shkronja

en: geometry
sq: gjeometri

en: icon
sq: ikonë

en: mode
sq: mënyrë

en: role
sq: rol

en: row_s
sq: _rreshta

en: seconds
sq: sekonda

en: string
sq: varg

en: title
sq: titull
