Xfce4-power-manager - en to sv translation catalogue (202 entries)

en: 
    Xfce Power Manager %s
    
    Part of the Xfce Goodies Project
    http://goodies.xfce.org
    
    Licensed under the GNU GPL.
sv: 
    Strömhanterare för Xfce %s
    
    En del av Xfce Goodies-projektet
    http://goodies.xfce.org
    
    Licensierad under GNU GPL.

en: %i hour | %i hours
sv[0]: %i timme
sv[1]: %i timmar

en: %i minute | %i minutes
sv[0]: %i minut
sv[1]: %i minuter

en: %s (%i%%)
    %s until fully charged
sv: %s (%i%%)
    %s tills fulladdat

en: %s (%i%%)
    Estimated time left is %s
sv: %s (%i%%)
    Uppskattad återstående tid är %s

en: %s is currently inhibiting power management
sv: %s förhindrar för närvarande strömhantering

en: <b>%s %s</b>
    Charging (%0.0f%%)
sv: <b>%s %s</b>
    Laddar (%0.0f%%)

en: <b>%s %s</b>
    Charging (%0.0f%%, %s)
sv: <b>%s %s</b>
    Laddar (%0.0f%%, %s)

en: <b>%s %s</b>
    Current charge: %0.0f%%
sv: <b>%s%s</b>
    Nuvarande laddning: %0.0f%%

en: <b>%s %s</b>
    Discharging (%0.0f%%)
sv: <b>%s %s</b>
    Laddar ur (%0.0f%%

en: <b>%s %s</b>
    Discharging (%0.0f%%, %s)
sv: <b>%s %s</b>
    Laddar ur (%0.0f%%, %s)

en: <b>%s %s</b>
    Fully charged (%0.0f%%)
sv: <b>%s %s</b>
    Fulladdat (%0.0f%%)

en: <b>%s %s</b>
    Fully charged (%0.0f%%, %s runtime)
sv: <b>%s %s</b>
    Fulladdat (%0.0f%%, %s körtid)

en: <b>%s %s</b>
    Unknown state
sv: <b>%s %s</b>
    Tillstånd okänt

en: <b>%s %s</b>
    Waiting to charge (%0.0f%%)
sv: <b>%s %s</b>
    Väntar på att ladda (%0.0f%%)

en: <b>%s %s</b>
    Waiting to discharge (%0.0f%%)
sv: <b>%s %s</b>
    Väntar på att ladda ur (%0.0f%%)

en: <b>%s %s</b>
    is empty
sv: <b>%s %s</b>
    är tomt

en: <b>Appearance</b>
sv: <b>Utseende</b>

en: <b>Brightness reduction</b>
sv: <b>Reduktion av ljusstyrka</b>

en: <b>Buttons</b>
sv: <b>Knappar</b>

en: <b>Critical power</b>
sv: <b>Kritisk kraft</b>

en: <b>Display brightness</b>
sv: <b>Ljusstyrka för skärm</b>

en: <b>Display power management</b>
sv: <b>Skärmenergihantering</b>

en: <b>Laptop Lid</b>
sv: <b>Datorlock</b>

en: <b>Light Locker</b>
sv: <b>Ljuslås</b>

en: <b>Security</b>
sv: <b>Säkerhet</b>

en: <b>System power saving</b>
sv: <b>Systemströmspar</b>

en: An application is currently disabling the automatic sleep. Doing this action now may damage the working state of this application.
    Are you sure you want to hibernate the system?
sv: Ett program inaktiverar för närvarande automatiskt vänteläge. Att utföra denna åtgärd nu kan skada körningen av detta program.
    Är du säker på att du vill försätta systemet i viloläge?

en: Another power manager is already running
sv: En annan strömhanterare är redan igång

en: Ask
sv: Fråga

en: Authorized to hibernate
sv: Auktoriserad att försätta systemet i viloläge

en: Authorized to shutdown
sv: Auktoriserad att stänga av systemet

en: Authorized to suspend
sv: Auktoriserad att försätta systemet i vänteläge

en: Automatically lock the session:
sv: Lås session automatiskt:

en: Battery
sv: Batteri

en: Blank after
sv: Töm efter

en: Brightness: %.0f percent
sv: Ljusstyrka: %.0f procent

en: Built with GTK+ %d.%d.%d, linked with GTK+ %d.%d.%d.
sv: Byggd med GTK+ %d.%d.%d, länkad till GTK+ %d.%d.%d.

en: Can hibernate
sv: Kan försättas i viloläge

en: Can suspend
sv: Kan försättas i vänteläge

en: Cause xfce4-power-manager-settings to quit
sv: Orsak för xfce-4 strömhantering att sluta

en: Check your power manager installation
sv: Kontrollera din installation av strömhanteraren

en: Computer
sv: Dator

en: Critical battery power level:
sv: Kritisk batterinivå:

en: Current charge
sv: Nuvarande laddning

en: Daemonize
sv: Kör i bakgrunden

en: Delay locking after screensaver for
sv: Fördröj låsning efter skärmsläckare för

en: Device
sv: Enhet

en: Devices
sv: Enheter

en: Display
sv: Skärm

en: Display a specific device by UpDevice object path
sv: Visa en speciell enhet genom UpDevice objektsökväg

en: Display battery levels for attached devices
sv: Visa batterinivåer för anslutna enheter

en: Display the battery levels of your devices and control the brightness of your display
sv: Visa batterinivåer för dina enheter och kontrollera skärmens ljusstyrka

en: Display version information
sv: Visa versionsinformation

en: Do nothing
sv: Gör ingenting

en: Dump all information
sv: Dumpa all information

en: Enable debugging
sv: Aktivera felsökning

en: Energy empty
sv: Energi tom

en: Exponential
sv: Exponentiell

en: Failed to connect to power manager
sv: Misslyckades med att ansluta till strömhanterare

en: Failed to load power manager configuration, using defaults
sv: Misslyckades med att läsa in konfiguration för strömhantering, använder standardvärden

en: Failed to parse arguments: %s
sv: Misslyckades med att analysera argument: %s

en: False
sv: Falskt

en: Fully charged
sv: Fulladdad

en: Fully charged (design)
sv: Fulladdad (design)

en: General
sv: Allmänt

en: Handle display brightness _keys
sv: Hantera tangenter för skärmljusstyr_ka

en: Has LID
sv: Har lock

en: Has battery
sv: Har ett batteri

en: Has battery button
sv: Har batteriknapp

en: Has brightness panel
sv: Har panel för ljusstyrka

en: Has hibernate button
sv: Har vilolägesknapp

en: Has power button
sv: Har strömbrytare

en: Has sleep button
sv: Har väntelägesknapp

en: Hibernate
sv: Viloläge

en: Hibernate and suspend operations not permitted
sv: Vilo- och vänteläge är inte tillåtna

en: Hibernate and suspend operations not supported
sv: Viloläge och vänteläge stöds inte

en: Hibernate operation not permitted
sv: Viloläge tillåts inte

en: Hibernate operation not supported
sv: Viloläge stöds inte

en: Hibernate the system
sv: Försätt i viloläge

en: In addition, Xfce power manager provides a set of freedesktop-compliant DBus interfaces to inform other applications about current power level so that they can adjust their power consumption, and it provides the inhibit interface which allows applications to prevent automatic sleep actions via the power manager; as an example, the operating system’s package manager should make use of this interface while it is performing update operations.
sv: Utöver det, tillhandahåller Xfce-strömhanteraren en uppsättning freedesktop-compliant DBus-gränssnitt för att informera andra program om aktuell energinivå så att de kan justera sin energikonsumtion, och den tillhandahåller spärrgränssnitt som tillåter program att förhindra automatiska vilolägesåtgärder via energisparhanteraren; som ett exempel, bör operativsystemets pakethanterare utnyttja detta gränssnitt medan det utför uppdateringsoperationer.

en: Invalid arguments
sv: Ogiltiga argument

en: Invalid cookie
sv: Ogiltig kaka

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Keyboard Brightness: %.0f percent
sv: Tangentbordsljusstyrka %.0f procent

en: Lead acid
sv: Bly

en: Let the power manager handle display power management (DPMS) instead of X11.
sv: Låt strömhanteraren handha skärmenergihantering (DPMS) istället för X11.

en: Line power
sv: Extern ström

en: Lithium ion
sv: Litiumjon

en: Lithium iron phosphate
sv: Litium-järn-fosfat

en: Lithium polymer
sv: Litium-polymer

en: Lock screen
sv: Lås skärmen

en: Lock screen when system is going to sleep
sv: Lås skärmen då systemet försätts i vänteläge

en: Model
sv: Modell

en: Monitor
sv: Skärm

en: Mouse
sv: Mus

en: Never
sv: Aldrig

en: Nickel cadmium
sv: Nickel-kadmium

en: Nickel metal hydride
sv: Nickel-metallhydrid

en: None
sv: Ingen

en: None of the screen lock tools ran successfully, the screen will not be locked.
sv: Inget av skärmlåsverktygen kördes framgångsrikt, skärmen kommer inte låsas.

en: None of the screen lock tools ran successfully, the screen will not be locked.
    Do you still want to continue to suspend the system?
sv: Inget av skärmlåsverktygen kördes framgångsrikt, skärmen kommer inte låsas.
    Vill du ändå fortsätta med att avbryta systemet?

en: Not plugged in
sv: Inte ansluten

en: Nothing
sv: Ingenting

en: On battery
sv: På batteri

en: On critical battery power:
sv: På kritisk batterikraft:

en: On inactivity reduce to
sv: Vid inaktivitet reducera till

en: One hour
sv: En timme

en: One minute
sv: En minut

en: PDA
sv: Handdator

en: Percentage
sv: Procentandel

en: Percentage and remaining time
sv: Procentandel och återstående tid

en: Permission denied
sv: Åtkomst nekas

en: Phone
sv: Telefon

en: Plugged in
sv: Inkopplad

en: Power Manager
sv: Strömhanterare

en: Power Manager Plugin
sv: Tillägg för strömhantering

en: Power Manager Plugin Settings
sv: Insticksinställningar för strömhantering

en: Power management for the Xfce desktop
sv: Strömhanterare för Xfce-skrivbordet

en: PowerSupply
sv: Strömkälla

en: Presentation _mode
sv: Presentations_läge

en: Put to sleep after
sv: Vänteläge efter

en: Quit any running xfce power manager
sv: Avsluta alla körande xfce-strömhanterare

en: Reduce after
sv: Reducera efter

en: Remaining time
sv: Återstående tid

en: Restart the running instance of Xfce power manager
sv: Starta om den körande instansen av Xfce-strömhanterare

en: SOCKET ID
sv: UTTAGS-ID

en: Security
sv: Säkerhet

en: Serial
sv: Seriell

en: Settings for the Xfce Power Manager
sv: Inställningar för Strömhanterare för Xfce

en: Settings manager socket
sv: Uttag för inställningshanterare

en: Show 'Presentation mode' indicator:
sv: Visa 'presentationsläge' indikator:

en: Show label:
sv: Visa etikett:

en: Show the configuration dialog
sv: Visa konfigurationsdialogen

en: Shutdown
sv: Stäng av

en: Shutdown the system
sv: Stäng av systemet

en: Status notifications
sv: Statusmeddelanden

en: Suspend
sv: Vänteläge

en: Suspend not supported
sv: Vänteläge stöds inte

en: Suspend operation not permitted
sv: Väntelägesåtgärden tillåts inte

en: Suspend operation not supported
sv: Väntelägesåtgärden stöds inte

en: Suspend the system
sv: Försätt systemet i vänteläge

en: Switch off after
sv: Stäng av efter

en: Switch off display
sv: Stäng av skärmen

en: System is running on %s power
sv: Systemet kör på %s-ström

en: System is running on low power
sv: Systemet kör på låg strömnivå

en: System is running on low power. Save your work to avoid losing data
sv: Systemet börjar få slut på ström. Spara ditt arbete för att förhindra att data förloras

en: System sleep mode:
sv: Systemvänteläge:

en: System tray icon
sv: Systembrickeikon

en: Tablet
sv: Platta

en: Technology
sv: Teknik

en: This development release fixes bugs with suspend and hibernate. It also improves the panel-plugin, incorporating the functionality of the (now dropped) brightness panel-plugin. A new popup notification was added to account for keyboard brightness changes and the Power Manager now also controls the X11 blank times.
sv: Den här utvecklingsversionen rättar fel med vänte- och vilolägen. Den förbättrar också panelprogrammet, som innehåller funktionaliteten för det (nu föråldrade) panelprogrammet för ljusstyrka. En nytt popup-avisering har lagts till för att handha tangentbordsändringar för ljusstyrka och strömhanteraren kontrollerar nu även X11:s tömningstider.

en: This development release introduces a lot of new features, among them suspending/hibernation without systemd and UPower>=0.99. It allows for individual control of systemd-inhibition, a new panel plugin to monitor battery and device charge levels replaces the trayicon. The settings dialog has been completely restructured for better oversight and many open bugs have been fixed and translations have been updated.
sv: Den här utveckling versionen introducerar en hel del nya funktioner, bland dem vänte-/viloläge utan systemd och UPower>=0,99. Den tillåter individuell styrning av systemd-hinder, ett ny panelprogram för att övervaka batteri- och enhetsladdningsnivå ersätter trayicon. Dialoginställningar har gjorts om helt för bättre överblick och många öppna buggar har åtgärdats och översättningar har uppdaterats.

en: This development release mostly fixes bugs and introduces better support for icon-themes by reducing the device icons and using standard names for them. It also features updated translations. The panel plugin has been renamed to Power Manager Plugin.
sv: Denna utvecklingsversion rättar mestadels fel och introducerar bättre stöd för ikonteman genom att reducera enhetsikoner och använda standardnamn för dem. Den tillhandahåller också uppdaterade översättningar. Paneltillägget har döpts om till Strömhanteringstillägg.

en: This is %s version %s, running on Xfce %s.
sv: Detta är %s version %s, som körs på Xfce %s.

en: This stable release fixes compilation problems, a memory leak and a few other minor bugs. Furthermore it provides updated translations.
sv: Den här stabila utgåvan rättar kompileringsproblem, en minnesläcka och några andra mindre buggar. Vidare tillhandahåller den uppdaterade översättningar.

en: True
sv: Sant

en: Type
sv: Typ

en: Type '%s --help' for usage.
sv: Ange "%s --help" för användningsinformation.

en: Unable to get connection to the message bus session
sv: Det gick inte att ansluta till meddelandebussessionen

en: Unable to open the following url: %s
sv: Kan inte öppna följande url: %s

en: Uninterruptible Power Supply
sv: Avbrottsfri strömförsörjning

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown time
sv: Okänd tid

en: UpDevice object path
sv: UpDevice sökväg

en: Vendor
sv: Tillverkare

en: Version information
sv: Versionsinformation

en: Voltage
sv: Volttal

en: When all the power sources of the computer reach this charge level
sv: När alla strömkällor för datorn når denna laddningsnivå

en: When battery button is pressed:
sv: Då batteriknappen trycks in

en: When hibernate button is pressed:
sv: Då vilolägesknappen trycks ner:

en: When inactive for
sv: När inaktiv i

en: When laptop lid is closed:
sv: Då datorns lock stängs:

en: When power button is pressed:
sv: Då strömbrytaren trycks ner:

en: When sleep button is pressed:
sv: Då väntelägesknappen trycks ner:

en: When the screensaver is activated
sv: Då skärmsläckaren är aktiverad

en: When the screensaver is deactivated
sv: Då skärmsläckaren är inaktiverad

en: With network manager support
sv: Med stöd för Nätverkshanterare

en: With policykit support
sv: Med stöd för policykit

en: Without network manager support
sv: Utan stöd för Nätverkshanterare

en: Without policykit support
sv: Utan stöd för policykit

en: Xfce Power Manager
sv: Strömhanterare för Xfce

en: Xfce power manager also provides a plugin for the Xfce and LXDE panels to control LCD brightness levels and to monitor battery and device charge levels.
sv: Xfce-strömhanteraren tillhandahåller också tillägg för Xfce- och LXDE-paneler för att kontrollera LCD-ljusstyrka och övervaka batteri och enheters laddningsnivåer.

en: Xfce power manager is already running
sv: Strömhanterare för Xfce är redan igång

en: Xfce power manager is not running
sv: Strömhanterare för Xfce är inte igång

en: Xfce power manager manages the power sources on the computer and the devices that can be controlled to reduce their power consumption (such as LCD brightness level, monitor sleep, CPU frequency scaling).
sv: Xfce strömhanterare handhar datorns kraftkällor och enheterna som kan kontrolleras för att reducera deras konsumtion av ström (som till exempel LCD-ljusnivå, skärmsömn, CPU-frekvensskalning).

en: Xfce4 Power Manager is not running, do you want to launch it now?
sv: Strömhanterare för Xfce4 är inte igång. Vill du starta den nu?

en: Your %s charge level is low
    Estimated time left %s
sv: Din %s batterinivå är låg
    Ungefärlig tid kvar %s

en: Your %s is charging
sv: Ditt %s laddas upp

en: Your %s is discharging
sv: Ditt %s laddar ur

en: Your %s is empty
sv: Ditt %s är tomt

en: Your %s is fully charged
sv: Ditt %s är fullständigt uppladdat

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Close
sv: S_täng

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Settings...
sv: _Inställningar...

en: hour | hours
sv[0]: timme
sv[1]: timmar

en: hours
sv: timmar

en: minute | minutes
sv[0]: minut
sv[1]: minuter

en: minutes
sv: minuter

en: one minute
sv: en minut

en: seconds
sv: sekunder
