Xfdesktop - en to sv translation catalogue (241 entries)

en:     Desktop File Icons:  %s
sv: Skrivbordsikoner för filer: %s

en:     Desktop Icons:       %s
sv: Skrivbordsikoner: %s

en:     Desktop Menu:        %s
sv: Skrivbordsmeny: %s

en: %A at %X
sv: %A kl %X

en: %s
    Size: %s
    Last modified: %s
sv: %s
    Storlek: %s
    Senast ändrad: %s

en: %x at %X
sv: %x kl %X

en: <b>%s</b>
    Type: %s
    Size: %s
sv: <b>%s</b>
    Typ: %s
    Storlek: %s

en: <b>Appearance</b>
sv: <b>Utseende</b>

en: <b>Default Icons</b>
sv: <b>Standardikoner</b>

en: <b>Desktop Menu</b>
sv: <b>Skrivbordsmeny</b>

en: <b>Window List Menu</b>
sv: <b>Fönsterlistmeny</b>

en: <b>Workspace %d</b>
sv: <b>Skrivbord %d</b>

en: A normal file with the same name already exists. Please delete or rename it.
sv: En vanlig fil med samma namn finns redan. Ta bort eller byt namn på den.

en: Advance to the next wallpaper on the current workspace
sv: Gå fram till nästa skrivbordsbakgrund på aktivt skrivbord

en: Amount of time before a different background is selected.
sv: Tid innan en annan bakgrundsbild är vald.

en: Apply to all _workspaces
sv: Verkst_äll för alla skrivbord

en: Arrange Desktop _Icons
sv: Ordna skrivbordsikoner

en: Arrange icons
sv: Ordna ikoner

en: Automatically arrange all the icons on the desktop
sv: Ordna alla skrivbordsikoner automatiskt

en: Automatically select a different background from the current directory.
sv: Välj automatiskt en annan bakgrundsbild från den nuvarande katalogen.

en: B_utton:
sv: K_napp:

en: Bottom Left Horizontal
sv: Nederst Vänster Horisontell

en: Bottom Left Vertical
sv: Nederst Vänster Vertikal

en: Bottom Right Horizontal
sv: Nederst Höger Horisontell

en: Bottom Right Vertical
sv: Nederst Höger Vertikal

en: Build options:
sv: Kompileringsflaggor:

en: Built with GTK+ %d.%d.%d, linked with GTK+ %d.%d.%d.
sv: Byggt med GTK+ %d.%d.%d, länkat med GTK+ %d.%d,%d

en: C_olor:
sv: F_ärg

en: Cause xfdesktop to quit
sv: Gör så att xfdesktop avslutas

en: Centered
sv: Centrerad

en: Change the _background
sv: Byt bakgrundsbilden

en: Choose the folder to select wallpapers from.
sv: Välj mapp att välja bakgrunder från.

en: Copy _Here
sv: Kopiera _hit

en: Could not create a new document from the template
sv: Det gick inte att skapa ett nytt dokument från mallen

en: Could not create a new file
sv: Det gick inte att skapa en ny fil

en: Could not create the desktop folder "%s"
sv: Det gick inte att skapa skrivbordsmappen "%s"

en: Could not empty the trash
sv: Det gick inte att tömma papperskorgen

en: Create Document Error
sv: Fel vid skapande av dokument

en: Create File Error
sv: Fel vid borttagning av fil

en: Create _Document
sv: Skapa _dokument

en: Create _Folder...
sv: Skapa _katalog...

en: Create _Launcher...
sv: Skapa _programstartare...

en: Create _URL Link...
sv: Skapa _URL-länk...

en: Cu_t
sv: Klipp u_t

en: Delete Error
sv: Fel vid borttagning

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Desktop Folder Error
sv: Skrivbordsfel

en: Desktop Settings
sv: Skrivbordsinställningar

en: Desktop _Settings...
sv: S_krivbordsinställningar...

en: Disable debug messages
sv: Inaktivera felrättningsmeddelanden

en: Disks and Drives
sv: Diskar och enheter

en: Display version information
sv: Visa versionsinformation

en: Do not wait for a window manager on startup
sv: Vänta inte på att en fönsterhanterare skall starta

en: Do you really want to remove workspace %d?
    Note: You are currently on workspace %d.
sv: Vill du verkligen ta bort skrivbord %d?
    Not: Du är för närvarande på skrivbord %d.

en: Do you really want to remove workspace '%s'?
    Note: You are currently on workspace '%s'.
sv: Vill du verkligen ta bort skrivbord '%s'?
    Not: Du är för närvarande på skrivbord '%s'.

en: E_ject Volume
sv: Mata _ut volym

en: Eject Failed
sv: Utmatning misslyckades

en: Eject Finished
sv: Utmatning klar

en: Ejecting device
sv: Matar ut enheten

en: Enable debug messages
sv: Aktivera felrättningsmeddelanden

en: Error
sv: Fel

en: Failed to eject "%s"
sv: Misslyckades med att mata ut "%s"

en: Failed to load the desktop folder
sv: Misslyckades med att läsa in skrivbordskatalogen

en: Failed to mount "%s"
sv: Misslyckades med att montera "%s"

en: Failed to parse arguments: %s
sv: Misslyckades med att tolka argument: %s

en: Failed to run "%s"
sv: Misslyckades med att köra "%s"

en: File Properties Error
sv: Fel i filegenskaper

en: File System
sv: Filsystem

en: File/launcher icons
sv: Ikoner för filer och programstartare

en: Home
sv: Hem

en: Horizontal gradient
sv: Horisontell gradient

en: Icon _size:
sv: Ikon_storlek:

en: Icon _type:
sv: Ikon_typ:

en: Icons _orientation:
sv: Ikoner _orientering:

en: Image files
sv: Bildfiler

en: Image selection is unavailable while the image style is set to None.
sv: Bildval är inte tillgängligt när bildstil är satt till Ingen.

en: Include applications menu on _desktop right click
sv: Inkludera programmenyn vid högerklick på skrivbor_det

en: Launch Error
sv: Startfel

en: Left
sv: Vänster

en: Load Error
sv: Inläsningsfel

en: Middle
sv: Mitten

en: Minimized application icons
sv: Minimerade programikoner

en: Mo_difier:
sv: Mo_difierare:

en: Mo_ve to Trash
sv: Fl_ytta till papperskorg

en: Modi_fier:
sv: Modi_fierare:

en: Mount Failed
sv: Montering misslyckades

en: Move this dialog to the display and workspace you want to edit the settings for.
sv: Flytta denna dialogruta till den skärm och skrivbord som du vill ändra inställningar för.

en: Move this dialog to the display you want to edit the settings for.
sv: Flytta denna dialogruta till skärmen som du vill ändra inställningar för.

en: Move this dialog to the workspace you want to edit the settings for.
sv: Flytta den här dialogrutan till det skrivbord du vill ändra inställningarna för.

en: Name: %s
    Type: %s
    Size: %s
    Last modified: %s
sv: Namn%s
    Typ%s
    Storlek%s
    Senast ändrad%s

en: Network Shares
sv: Nätverksdelning

en: No templates installed
sv: Inga mallar installerade

en: None
sv: Ingen

en: None of the icons selected support being renamed.
sv: Ingen av de markerade ikonerna stödjer namnbyte

en: Open With
sv: Öppna med

en: Open With "%s"
sv: Öppna med "%s"

en: Open With Other _Application...
sv: Öppna med ett annat _program...

en: Other Devices
sv: Andra enheter

en: P_roperties...
sv: _Egenskaper...

en: Paste Into Folder
sv: Klistra in i mapp

en: Please report bugs to <%s>.
sv: Rapportera fel till <%s>.

en: Pop up the menu (at the current mouse position)
sv: Öppna menyn (vid muspekarens position)

en: Pop up the window list (at the current mouse position)
sv: Öppna fönsterlistan (vid muspekarens position)

en: Quit
sv: Avsluta

en: Randomly selects another image from the same directory when the wallpaper is to cycle.
sv: Välj en annan bild slumpvis från samma katalog när skrivbordsbakgrunden är satt att cykla.

en: Reload all settings
sv: Läs om alla inställningar

en: Removable Devices
sv: Flyttbara enheter

en: Removable Volume
    Mounted in "%s"
    %s left (%s total)
sv: Flyttbar volym
    Monterad på "%s"
    %s ledigt (%s totalt)

en: Removable Volume
    Not mounted yet
sv: Flyttbar volym
    Inte monterad ännu

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove Workspace %d
sv: Ta bort skrivbord %d

en: Remove Workspace '%s'
sv: Ta bort skrivbord '%s'

en: Rename Error
sv: Fel vid namnbyte

en: Right
sv: Höger

en: SOCKET ID
sv: UTTAGS-ID

en: Scaled
sv: Skalad

en: Select First Color
sv: Välj första färgen

en: Select Second Color
sv: Välj andra färgen

en: Select a Directory
sv: Välj en katalog

en: Select this option to display preview-able files on the desktop as automatically generated thumbnail icons.
sv: Välj det här alternativet för att visa förhandsgranskningsbara filer på skrivbordet som automatiskt genererade miniatyrbildsikoner.

en: Set desktop background and menu and icon behavior
sv: Ange skrivbordsbakgrund samt meny- och ikonbeteende

en: Settings manager socket
sv: Uttag för inställningshanterare

en: Sh_ow application icons in menu
sv: Visa prog_ramikoner i menyn

en: Shift
sv: Skift

en: Show _application icons in menu
sv: Visa program_ikoner i menyn

en: Show _window list menu on desktop middle click
sv: Visa _fönsterlistmeny på skrivbord vid mittenklick

en: Show a_dd and remove workspace options in list
sv: Visa alternativen l_ägg till och ta bort skrivbord i listan

en: Show hidden files on the desktop
sv: Visa dolda filer på skrivbordet

en: Show icon tooltips. Size:
sv: Visa ikoner för verktygstips. Storlek:

en: Show icons on primary display
sv: Visa ikoner på primär bildskärm

en: Show s_ticky windows only in active workspace
sv: Visa _endast fästande fönster på aktivt skrivbord

en: Show t_humbnails
sv: Visa ikoner

en: Show workspace _names in list
sv: Visa _namn på skrivbord i lista

en: Single _click to activate items
sv: Enkelkli_cka för att aktivera objekt

en: Size of the tooltip preview image.
sv: Storlek för verktygstipsets förhandsgranskningsbild.

en: Solid color
sv: Enfärgad

en: Spanning Screens
sv: Över flera skärmar

en: Spanning screens
sv: Över flera skärmar

en: Specifies the "right" or "bottom" color of the gradient.
sv: Anger den "högra" eller "nedersta" färgen i gradienten.

en: Specifies the solid color, or the "left" or "top" color of the gradient.
sv: Anger färgen, eller den "vänstra" eller "översta" färgen i gradienten.

en: Specify how often the background will change.
sv: Anger hur ofta bakgrunden kommer att ändras.

en: Specify how the image will be resized to fit the screen.
sv: Ange hur bilden ska skalas för att passa skärmen.

en: Specify the style of the color drawn behind the backdrop image.
sv: Ange stilen på färgen som ritas bakom bakgrundsbilden.

en: St_yle:
sv: S_til:

en: Stretched
sv: Utsträckt

en: The Xfce development team. All rights reserved.
sv: The Xfce development team. Alla rättigheter reserverade.

en: The application chooser could not be opened
sv: Programväljaren kunde inte öppnas

en: The device "%s" has been safely removed from the system.
sv: Enheten "%s" har tagits bort från systemet.

en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
sv: Enheten "%s" håller på att matas ut. Detta kan ta lite tid

en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
sv: Enheten "%s" håller på att avmonteras av systemet. Ta inte bort mediumet eller koppla inte från enheten

en: The file could not be opened
sv: Filen kunde inte öppnas

en: The file could not be renamed
sv: Filen kunde inte döpas om

en: The file properties dialog could not be opened
sv: Dialogrutan för filegenskaper kunde inte öppnas

en: The file transfer could not be performed
sv: Filöverföringen kunde inte utföras

en: The files could not be renamed
sv: Filerna kunde inte döpas om

en: The folder could not be opened
sv: Mappen gick inte att öppna

en: The requested operation could not be completed
sv: Den begärda operationen kunde inte slutföras

en: The selected files could not be deleted
sv: De markerade filerna kunde inte tas bort

en: The selected files could not be moved to the trash
sv: De markerade filerna kunde inte flyttas till papperskorgen

en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
sv: Det finns data som behöver skrivas till enheten "%s" innan den kan kopplas från. Koppla inte loss detta media eller enhet från systemet än

en: This feature requires a file manager service to be present (such as the one supplied by Thunar).
sv: Den här funktionen kräver att en filhanterartjänst körs (som till exempel den som tillhandahålls av Thunar).

en: This feature requires a trash service to be present (such as the one supplied by Thunar).
sv: Den här funktionen kräver att att en papperskorgstjänst körs (som till exempel den som tillhandahålls av Thunar).

en: This is %s version %s, running on Xfce %s.
sv: Detta är %s version %s, som körs i Xfce %s.

en: Tiled
sv: Uppradad

en: Today at %X
sv: Idag kl %X

en: Top Left Horizontal
sv: Överst Vänster Horisontell

en: Top Left Vertical
sv: Överst Vänster Vertikal

en: Top Right Horizontal
sv: Överst Höger Horisontell

en: Top Right Vertical
sv: Överst Höger Vertikal

en: Transfer Error
sv: Överföringsfel

en: Transparent
sv: Genomskinlig

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Trash Error
sv: Papperskorgsfel

en: Trash contains %d items
sv: Papperskorgen innehåller %d objekt

en: Trash contains one item
sv: Papperskorgen innehåller ett objekt

en: Trash is empty
sv: Papperskorgen är tom

en: Type '%s --help' for usage.
sv: Ange "%s --help" för användningsinformation.

en: Unable to contact settings server
sv: Det gick inte att kontakta inställningsservern

en: Unable to launch "%s":
sv: Det gick inte att starta "%s":

en: Unable to launch "exo-desktop-item-edit", which is required to create and edit launchers and links on the desktop.
sv: Det gick inte att starta "exo-desktop-item-edit", som krävs för att skapa och redigera programstartare och länkar på skrivbordet.

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unmount Finished
sv: Avmontering klar

en: Unmounting device
sv: Avmonterar enheten

en: Untitled document
sv: Namnlöst dokument

en: Use _submenus for the windows in each workspace
sv: Använd _undermenyer för fönstren på varje skrivbord

en: Use custom _font size:
sv: Använd anpassad t_ypsnittsstorlek:

en: Version information
sv: Versionsinformation

en: Vertical gradient
sv: Vertikal gradient

en: Wallpaper for %s
sv: Bakgrundsbild för %s

en: Wallpaper for %s on Monitor %d
sv: Bakgrundsbild för %s på monitor %d

en: Wallpaper for %s on Monitor %d (%s)
sv: Bakgrundsbild för %s på monitor %d (%s)

en: Wallpaper for Monitor %d
sv: Bakgrundsbild för monitor %d

en: Wallpaper for Monitor %d (%s)
sv: Bakgrundsbild för monitor %d (%s)

en: Wallpaper for my desktop
sv: Bakgrundsbild för mitt skrivbord

en: Window List
sv: Fönsterlista

en: Would you like to arrange all existing
    icons according to the selected orientation?
sv: Skulle du vilja ordna alla befintliga
    ikoner enligt den valda orienteringen?

en: Writing data to device
sv: Skriver data till enheten

en: Yesterday at %X
sv: Igår kl %X

en: Zoomed
sv: Zoomad

en: _Add Workspace
sv: _Lägg till skrivbord

en: _Applications
sv: _Program

en: _Background
sv: _Bakgrund

en: _Button:
sv: _Knapp:

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Edit Launcher
sv: _Redigera programstartare

en: _Edit desktop menu
sv: R_edigera skrivbordsmeny

en: _Empty File
sv: _Tom fil

en: _Empty Trash
sv: _Töm papperskorgen

en: _Execute
sv: _Kör

en: _Folder:
sv: _Mapp:

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Icons
sv: _Ikoner

en: _Link Here
sv: _Länka hit

en: _Menus
sv: _Menyer

en: _Mount Volume
sv: _Montera volym

en: _Move Here
sv: _Flytta hit

en: _Next Background
sv: _Nästa Bakgrund

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Open With "%s"
sv: _Öppna med "%s"

en: _Open all
sv: _Öppna alla

en: _Open in New Window
sv: _Öppna i nytt fönster

en: _Paste
sv: Klistra _in

en: _Random Order
sv: Slumpvis vald ordning

en: _Remove Workspace %d
sv: _Ta bort skrivbord %d

en: _Remove Workspace '%s'
sv: _Ta bort skrivbord "%s"

en: _Rename...
sv: _Byt namn...

en: _Unmount Volume
sv: Avmontera volym

en: _Window Actions
sv: _Fönsteråtgärder

en: at start up
sv: Vid start

en: chronologically
sv: kronologiskt

en: desktop;settings;background;wallpaper;color;gradient;menu;applications;right click;window list;middle click;workspace;icon;size;orientation;arrangement;font;thumbnails;single click;default;
sv: skrivbord;inställningar;bakgrund;skrivsbordsbakgrund;färg;gradient;meny;program;höger klick;fönster lista;mitten klick;arbetsyta;ikon;storlek;orientering;arrangemang;teckensnitt;tumnagel;enkel klick;standard;

en: disabled
sv: inaktiverad

en: enabled
sv: aktiverad

en: every day
sv: varje dag

en: every hour
sv: varje timme

en: in hours:
sv: i timmar:

en: in minutes:
sv: i minuter

en: in seconds:
sv: i sekunder:
